Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!  

Klub Inteligencji Katolickiej

w Katowicach

Konferencje Księdza Profesora Józefa Kozyry

6.01.2021. 6 stycznia w Kościele katolickim przypada Święto Objawienia Pańskiego tradycyjnie nazywane Świętem Trzech Króli. Posłuchajmy komentarza biblisty.
 


Z nauczania św. Jana Pawła II

Słowa św. Jana Pawła II - do zastanowienia się i przemyślenia.

Któż jednak bardziej niż Chrystus – ukrzyżowany i zmartwychwstały – potwierdza moc tamtego pierwszego słowa Dekalogu: „Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną”?

[17.01.2021] Homilia Jana Pawła II podczas Mszy św. przy kościele św. Ducha w Koszalinie, 01.06.1991.

Czytaj więcej...

Stanowisko KIK w Katowicach dot. Deklaracji ws. Konsensusu Genewskiego

 
Stanowisko
Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach
dotyczące Deklaracji ws. Konsensusu Genewskiego
w sprawie promowania zdrowia kobiet i wzmacniania rodziny
 
Katowice, 28 października 2020 r.
 
   Klub Inteligencji Katolickiej w Katowicach z satysfakcją przyjmuje przyłączenie się Rządu Rzeczpospolitej Polskiej do grona sygnatariuszy Deklaracji z 22 października 2020 r. w sprawie Konsensusu Genewskiego ("Geneva Consensus Declaration On Promoting Women's Health and Strengthening the Family") podkreślającej znaczenie godności i wartości każdej osoby ludzkiej jej przyrodzone prawo do życia oraz równe prawo mężczyzn i kobiet do korzystania ze wszystkich praw obywatelskich i politycznych, a także praw ekonomicznych, społecznych i kulturalnych w tym konieczność poprawy i zabezpieczenia dostępu kobiet do korzyści w zakresie zdrowia i rozwoju. Deklaracja podkreśla, że nie ma międzynarodowego prawa do aborcji, a każde państwo ma prawo do kształtowania swojego ustawodawstwa w tym zakresie, natomiast rodzina jest naturalną i podstawową komórką społeczeństwa mającą prawo do ochrony ze strony społeczeństwa i państwa. W tym celu konieczne jest zaangażowanie się w cały system ONZ, aby urzeczywistnić te uniwersalne wartości, uznając, że indywidualnie jesteśmy silni, ale razem jesteśmy silniejsi.
 
Za Zarząd Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach
Andrzej Dawidowski
 
Deklaracja Konsensusu Genewskiego w sprawie promowania zdrowia kobiet i wzmacniania rodziny.
Polskie tłumaczenie Deklaracji. Sygnatariusze. Tekst oryginalny w języku angielskim.
 

Stanowisko Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach dotyczące wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 października 2020 roku

 
Stanowisko
Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach
dotyczące wyroku Trybunału Konstytucyjnego
z dnia 22 października 2020 roku uznającego art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy
z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego
i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży za niezgodny z art. 38
w związku z art. 30 w związku z art. 31 ust. 3
Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej
 
Katowice, 28 października 2020 r.
 
   Jako członkowie Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach, jako katolicy, zgodnie ze swoim sumieniem oraz Statutem Klubu uważamy, że życie ludzkie na każdym jego etapie - od poczęcia, przez narodziny, do naturalnej śmierci - jest pierwszym i niezbywalnym prawem człowieka.
   Dlatego przyjmujemy wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 r., uznający za niezgodne z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej zapisy ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, legalizujące praktyki eugeniczne w stosunku do dziecka jeszcze nieurodzonego, za zgodny z naszym sumieniem.
   Równocześnie apelujemy abyśmy jako obywatele oraz państwo i instytucje pomocowe, czynili wszystko dla objęcia specjalną troską dzieci chorych i niepełnosprawnych wraz z rodzinami je wychowującymi.
 
Za Zarząd Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach
Andrzej Dawidowski
 
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd