Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!  

Klub Inteligencji Katolickiej

w Katowicach

Kronika KIK 2023

Kroniki Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach 2018-2021

Kroniki Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach z lat 1998 - 2018: http://www.kik.katowice.opoka.org.pl/old/kroniki.html

                                 Kronika Klubu Inteligencji Katolickiej 2023

15.06.2023 Sekcja NAUKA-WIARA
"Recepcja Soboru Watykańskiego II w Kościele w Polsce".
Wykład wygłosił Ks. dr Marek Spyra.
Ks. Marek Spyra jest doktorem teologii, kapelanem Jego Świątobliwości. Przez kilkanaście lat był duszpasterzem akademickim w Centralnym Ośrodku DA w Katowicach, obecnie jest proboszczem parafii pw. św. Michała Archanioła w Katowicach.
Miejsce spotkania: Dom parafialny oo. Oblatów, Katowice-Koszutka, ul. Misjonarzy Oblatów MN 12, wejście od podwórza, sala na parterze.
 
21.05.2023. Pielgrzymka KIK do Sanktuarium Matki Boskiej Boguckiej
Szanowni Państwo,
zapraszam wszystkich członków i sympatyków KIK w Katowicach na tradycyjna pieszą pielgrzymkę KIK w Katowicach do Sanktuarium Matki Boskiej Boguckiej w Katowicach-Bogucicach, która odbędzie się w tym roku w niedzielę 21 maja.
Program pielgrzymki:
godz. 14.30 - spotkanie i wyjście z kościoła mariackiego w Katowicach (siedziba KIK)
ok. godz. 15.30 - dojście do Bogucic i spotkanie w parafialnej kawiarence
godz. 16.30 - udział w nabożeństwie majowym w Sanktuarium
godz. 17.00 - udział w Mszy św. w Sanktuarium
Liczę, że spotkamy się w szerokim gronie i przejdziemy wspólnie (chodnikami) do Sanktuarium w Bogucicach.
Z pozdrowieniami
Szczęść Boże Andrzej Dawidowski
 
11.05.2023. godz. 18.00 Sekcja NAUKA-WIARA
zaprasza na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego na najnowszy film dokumentalny o Zofii Kossak-Szatkowskiej w reżyserii Adama Kraśnickiego "Mulier fortis. Kobieta mężna"
Wydarzenie organizowane jest wspólnie z Duszpasterstwem Nauczycieli Akademickich w Katowicach przy współudziale Wydziału Teologicznego oraz Katowickiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
Po projekcji filmu przewidziana jest debata z udziałem Reżysera oraz Osób występujących w filmie, którą poprowadzi znawczyni życia i pisarstwa Zofii Kossak, prof. Zdzisława Mokranowska.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Gość Niedzielny.
Miejsce spotkania: Wydział Teologiczny UŚ, Katowice, ul. Jordana 18, Aula na parterze.

13.04.2023. godz. 18.00  Sekcja NAUKA-WIARA
Wykład "Elektrownie jądrowe – jak działają?" wygłosił dr hab. Arkadiusz Bubak, prof. UŚ
Z wykładu dowiemy się o zastosowaniu ku dobru ludzkości (aczkolwiek nie zawsze) siły drzemiącej w jądrze atomowym i wykorzystaniu jej w elektrowni jądrowej.
Miejsce spotkania: Dom parafialny oo. Oblatów, Katowice-Koszutka, ul. Misjonarzy Oblatów MN 12, wejście od podwórza, sala na parterze.

5.04.2023. Pielgrzymka KIK.
Centrum Jana Pawła II i Bazylika Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach.
Sekcja KIK na Dolnym Tysiącleciu w Katowicach. Organizator Jan Mikos.

Marzec 2023. Z dużym zainteresowniem spotkała się Uchwała Zarządu Klubu Inteligencji Katolickiej w Opolu w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II.
http://www.kik.katowice.opoka.org.pl/images/pliki/Biuletyny/biu375.pdf , str. 21.
Można przeczytać komentarz i wysłuchać wywiadów:
* https://opole.gosc.pl/doc/8141224.Jest-dla-nas-moralnym-punktem-odniesienia-nauczycielem-wiary-a
* https://radio.opole.pl/125,10378,antoni-duda-o-stanowisku-kik-w-opolu-w-sprawie-p
* https://opole.tvp.pl/68661211/zobacz-rozmowe-dnia-z-antonim-duda
* https://opole.tvp.pl/1605254/kurier-opolski-wydanie-glowne (minuty 11.50-13.00, A Duda i J Krzemińska)

25.03.2023. Oświadczenie Zarządu KIK w Katowicach w sprawie ataków na św. Jana Pawła II

18.03.2023. Katowice
O godz. 15 było spotkanie przy pomniku Świętego Papieża Jana Pawła II, przy Katedrze Chrystusa Króla, Plebiscytowa 49A, 40-041 Katowice.
Modllitewne spotkanie osób, które chciały zamanifestować swoje przywiązanie do największego Polaka w historii Jana Pawła II.
Prośba o zabranie ze sobą świec.
Zaprosili: ks. Krzysztof Biela i Beata Białowąs.
 
12.01.2023. Sekcja NAUKA-WIARA 
Rozwój formy architektonicznej organów na przestrzeni dziejów. Wykład wygłosi: Dr hab. Marek Urbańczyk
Dr hab. Marek Urbańczyk jest związany z Akademią Muzyczną w Katowicach, z Katedrą Organów i Muzyki Kościelnej, a także autorem wielu publikacji z zakresu historii organów, ich ochrony i konserwacji.
Miejsce spotkania: Dom parafialny oo. Oblatów, Katowice–Koszutka, ul. Misjonarzy Oblatów MN 12, wejście od podwórza, sala na parterze

4.01.2023. SPOTKANIE OPŁATKOWE Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach z Księdzem Biskupem Grzegorzem Olszowskim
w siedzibie Klubu:
Nowy Dom Katechetyczny przy parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP (Mariacki), Katowice, pl. Ks. E. Szramka 2.
godz. 17.00, Msza św. w kaplicy
godz. 18.00, spotkanie w Sali Jana Pawła II.

Kronika KIK 2021

Kroniki Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach 2018-2021

Kroniki Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach z lat 1998 - 2018: http://www.kik.katowice.opoka.org.pl/old/kroniki.html

               Kronika Klubu Inteligencji Katolickiej 2021

  17.12.2021. Życzenia bożonarodzeniowe ks. prof. Józefa Kozyry, Kapelana KIK w Katowicach, 2021 r.


Nagranie: Antoni Winiarski

  15.12.2021. Spotkanie z naszym emerytem-seniorem ks. dr hab. Józefem Niesyto, który mówił o swojej pracy misyjnej na Madagaskarze i w Kanadzie.

  9.12.2021 Spotkanie Sekcji NAUKA-WIARA.
Dr n. med. Jacek Kozakiewicz. Wykład "Światowe Stowarzyszenie Lekarzy wobec eutanazji oraz samobójstwa wspomaganego przez lekarzy".
Dom parafialny oo. Oblatów, Katowice-Koszutka, ul. Misjonarzy Oblatów MN 12, wejście od podwórza, sala na parterze.

  8.12.2021. 40-lecie Klubu Inteligencji Katolickiej w Myślenicach.
Msza św. w Sanktuarium Narodzenia NMP w Myślenicach, po czym spotkanie jubileuszowe. Katowicki KIK reprezentowali Antoni Winiarski i Rajmund Rał http://www.kik.katowice.opoka.org.pl/images/pliki/Biuletyny/biu360.pdf str. 12-13.

  1.12.2021
Oświadczenie Zarządu Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach z dnia 1 grudnia 2021 r.
w sprawie sytuacji na wschodniej granicy Polski

Zarząd Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach w pełni popiera stanowisko Przewodniczącego KEP abpa Stanisława Gądeckiego z 10 listopada oraz Episkopatu wyrażone w Komunikacie z 390. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski potępiające wykorzystywanie migrantów do prowadzenia działań przeciwko suwerenności Polski na granicy Polski z Białorusią. W wielu przypadkach ludzie ci stali się ofiarami mafii przemytniczych.
Dziękujemy służbom mundurowym: Straży Granicznej, Policji, Wojsku Polskiemu i Wojskom Obrony Terytorialnej, które ofiarnie bronią granic Polski, która jest równocześnie granicą Unii Europejskiej oraz NATO.
Jednocześnie wyrażamy podziękowanie wolontariuszom i ludności miejscowości przygranicznych, za medyczną i humanitarną pomoc okazaną migrantom, którzy znaleźli się na terytorium Rzeczypospolitej w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia nad samą granicą, jak i w ośrodkach dla cudzoziemców

Andrzej Dawidowski
Prezes KIK w Katowicach
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

   27.11.2021. Czym jest apokalipsa? Jak należy rozumieć symbole pojawiające się w Apokalipsie św. Jana Apostoła? Wyjaśnia ks. prof. Józef Kozyra.


Nagranie: Antoni Winiarski

  22.11.2021. "Laudeto SI" Encyklika Papieża Franciszka. Sekcja KIK w Katowicach-Janowie.

  20.11.2021. XLI Pielgrzymka Klubów Inteligencji Katolickiej na Jasną Górę oraz spotkanie prezesów Klubów. 20 listopada 2021 r. http://www.kik.katowice.opoka.org.pl/images/pliki/Biuletyny/biu360.pdf str. 6-12
W Pielgrzymce wzięło udział ok. 130 osób z 12 Klubów Inteligencji Katolickiej.
Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej celebrował JE bp Wiesław Mering, biskup senior diecezji włocławskiej wraz z kapelanami KIK-ów. Homilia ks. bp. Meringa jest opublikowana w biuletynie Katowickiego KIK „Dlatego" Nr 1 (361) 2022 str.13-16. Lekcję przeczytał Stanisław Latek (KIK Warszawa), modlitwę wiernych ułożył i przeczytał Jan Koziorowski (KIK Inowrocław), a Maria Banaszkiewicz (KIK Częstochowa) i Antoni Winiarski (KIK Katowice) podziękowali Księdzu Biskupowi za odprawioną Mszę św. i homilię.
Po Mszy św. Kazimierz Świtalski (KIK Częstochowa) złożył kwiaty pod pomnikiem bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, a bp Wiesław Mering odmówił stosowną modlitwę.
Pierwszy wykład „Bł. Matka Elżbieta Róża Czacka: aktualność duchowości w Kościele współczesnym. Rola laikatu w Dziele Lasek” wygłosiła Siostra Radosława Podgórska FSK. Cały wykład jest zamieszczony w grudniowym numerze „Dlatego” 12 (360) 2022 str. 8-12.
Drugi wykład „Problematyka sensu życia w ujęciu V.E. Frankla" wygłosił dr hab. Marek Wójtowicz, prof. UŚ. Obszerne streszczenie wykładu jest zamieszczone w „Dlatego” Nr 1 (361) 2022 str.16-17.
Po wykładzie, Przemysław Alexandrowicz (KIK Poznań) krótko przedstawił katolicki punkt widzenia, gdzie w centrum wszystkiego jest Chrystus.
Rozważania Drogi Krzyżowej inspirowane nauczaniem bł. kard. Stefana Wyszyńskiego przygotowała Jadwiga Łażewska-Będkowska (KIK Częstochowa). Modlitwę pod pomnikiem św. Jana Pawła II odmówił ks. Krzysztof Strzelczyk, kapelan KIK w Bielsku-Białej, a kwiaty pod pomnikiem złożyli Andrzej Dawidowski (KIK Katowice) i Przemysław Alexandrowicz (KIK Poznań).

  20.11.2021 W redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” spotkali się prezesi i osoby upoważnione do reprezentacji Klubów. Dokonano wyboru nowego kierownictwa Porozumienia: trzech przewodniczących – Antoni Duda (KIK Opole), Anna Dorota Władyczka (KIK Wrocław) i Jan Murawski (KIK Warszawa) oraz sekretarza – Marta Czyżak (KIK Toruń). Antoni Duda objął przewodnictwo Porozumienia na okres 2021/2022.

  17.11.2021 Spotkanie Sekcji Nauka-Wiara.
Ks. dr Marek Spyra: "Inteligencja Polska między Ewangelią i postępem – doświadczenie Lasek pod Warszawą".
Dom parafialny oo. Oblatów, Katowice-Koszutka, ul. Misjonarzy Oblatów MN 12, wejście od podwórza, sala na parterze.

 7.11.2021 godz. 19.00 XXVI FESTIWAL MUZYKA ORGANOWA W KATEDRZE
Kierownictwo artystyczne: prof. Julian Gembalski
AKADEMIA MUZYCZNA IM. KAROLA SZYMANOWSKIEGO W KATOWICACH
KLUB INTELIGENCJI KATOLICKIEJ W KATOWICACH
ARCHIKATEDRA CHRYSTUSA KRÓLA W KATOWICACH
Zadanie współfinansowane z budżetu Miasta Katowice

   PROGRAM:
Johann Sebastian Bach (1685-1750) Toccata i fuga d-moll "dorycka", BWV
Jan Pieterszoon Sweelinck (1562-1621) Wariacje "More palatino"
Marcel Dupré (1886-1971) Prélude et fugue en sol
  Wykonał: MARIUSZ WYCISK
Georg Böhm (1661-1733) Partita "Christ, der du bist der Tag und Licht"
Johann Gottried Walther (1684-1748) Concerto h-moll wg Vivaldiego (Allegro-Adagio-Allegro)
Max Reger (1783-1916) Toccata d-moll op. 59
  Wykonał: MATEUSZ GONIOWSKI

  23.10.2021. Konferencja ks. prof. Józefa Kozyry na czas pandemii.
Peregrynacja Obrazu Matki Bożej Piekarskiej do Pragi i Hradec Kralove w Czechach w 1680 roku, w czasie morowej zarazy. Morowa zaraza ustąpiła. W 2001 roku pielgrzymowaliśmy do Pragi i Hradec Kralove śladami peregrynacji Cudownego i Łaskami Słynącego Obrazu. http://www.kik.katowice.opoka.org.pl/old/pielprag.html
Księże Profesorze, za co mieszkańcy Pragi dziękowali Matce Bożej w Jej Piekarskim Wizerunku? 

  20.10.2021. „Symbolika ciała w Starym Testamencie” – ks. Artur Grabiec. Sekcja KIK Tysiaclecie Dolne.

  20.10.2021 "Co się wydarzyło w Watykanie" – wykład prof. Aleksandra Bańki reprezentanta Episkopatu Polskiego na otwarciu synodu. Sekcja KIK w Katowicach-Janowie.

  10.10.2021 Dzień Papieski. Zbiórka na Fundusz stypendialny. KIK Katowicki jako jedyny w Polsce prowadzi zbiórkępod własnym szyldem. Organizatorami zbiórki są Krystyna Partuś i Kazimierz Krzyżanoeski z sekcji KIK w Zabrzu.

  29.09.2021 Msza św. w kościele św. Anny w Katowicach-Janowie w intencji członków KIK-u Sekcji Janów na rozpoczęcie nowego roku formacji. Po Mszy św. w Domu Katechetycznym wykład ks. prof. Józefa KOZYRY pt. „Św. Józef w nauce papieża Franciszka”.

  28.11.2021. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda przyznał Annie i Antoniemu Winiarskim Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. 1971-2021.

  28.09.2021 Msza św. pogrzebowa w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Katowicach Os. Tysiąclecie Dolne i złożenie do grobu na cmentarzu parafii św. Barbary w Chorzowie śp. Marii Nogaj (6.08.1942- 19.09.2021).

  XXXVII DNI KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ 2021

Program Dni Kultury Chrześcijańskiej 2021 Plakat. Program Dni Kultury Chrześcijańskiej 2021

• 29 listopada 2021 r., godzina 17.00 Plakat. Dr Jacek Kurek. Hanik i inni... O tym co nie przestaje zachwycać

Biblioteka Śląska, sala Benedyktynka
Dr Jacek Kurek: "Hanik i inni… O tym co nie przestaje zachwycać"
Wykład multimedialny o charakterze refleksji (słowo, obraz, muzyka) dotyczącej fundamentalnych wartości śląskich wyrażonych przez idee Powstań Śląskich i ofiary złożone w czasie II wojny światowej (ks. Jan Macha)

• 22 listopada 2021 r. godz. 17.30 Plakat. Wolfgang Amadeusz Mozart. Msza C-dur "Koronacyjna" KV 317 
Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (mariacki), Katowice, plac ks. Emila Szramka
Wolfgang Amadeusz Mozart – Msza C-dur „Koronacyjna” KV 317

Wykonawcy:
Aleksandra Blanik – sopran
Agata Kobierska – alt
Piotr Rachocki – tenor
Benon Maliszewski – bas
Anna Wiśniewska – pozytyw
Chór i orkiestra PSM I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach pod dyrekcją Wojciecha Sąkóla
Przygotowanie chóru – Joanna Marcinowicz
Słowo – Krystyna Szymańska

• 17 listopada 2021 r. godzina 18.45 Plakat. Antoni Winiarski - Czarnogórskie klimaty - prelekcja
Sala nr 2 parafii pw. Podwyższenia Krzyża i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Katowicach osiedle Tysiąclecie. Sekcja KIK Tysiąclecie Dolne.
Dr Antoni Winiarski: "Czarnogórskie klimaty" – prelekcja multimedialna

• 11 listopada 2021 r. godzina 8.30 Plakat. Msza św. z okazji Święta Niepodległości.
Kościół parafialny pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Katowicach-Piotrowicach
Uroczysta oprawa Mszy św. z okazji Święta Niepodległości
Po Mszy św. wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych
Pedagodzy Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach

• Wtorek 28 września 2021 roku godzina 13.00
Koncert MAGNIFIKAT
w wykonaniu uczniów i pedagogów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza
Słowo ks. Andrzej Suchoń
Katedra Ewangelicka Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach, ul. Warszawska 18
Plakat Koncert 28 września 2021 Magnifikat Plakat-28-09-2021
Program:

1. D. Buxtehude – Magnificat primi toni, BuxWV 203
     Brygida Tomala – organy
2. Anonim – Bogurodzica (śpiew)
     F. Rączkowski – Bogurodzica
     Dariusz Gansty – organy
3. Anonim ( Tabulatura WTM) – Salve Regina misericordiae (śpiew i organy alternatim)
     Brygida Tomala i zespół wokalny pod dyr. Joanny Marcinowicz
4. J. Siedlecki - Z dawna Polski Tyś Królową (śpiew)
5. K. Grzeszczak – Preludium chorałowe Z dawna Polski Tyś Królową
Wojciech Olszyczka – organy
     6. B. Pękiel – Sub tuum preasidium
     zespół wokalny pod dyr. Joanny Marcinowicz
7. K. Grzeszczak – Preludium chorałowe Krzyżu Chrystusa bądźże pochwalony
     Wojciech Olszyczka – organy
8. J. Gembalski – Preludium chorałowe Ojcze z niebios, Boże, Panie
     Wojciech Olszyczka – organy
9. J. Świder – Modlitwa do Bogarodzicy
     zespół wokalny pod dyr. Joanny Marcinowicz
10. F. Nowowiejski – III Symfonia organowa Lourdska, Epilog
     Dariusz Gansty - organy
11. A. Pärt – Salve Regina
     zespół wokalny pod dyr. Joanny Marcinowicz, Brygida Tomala – organy

Klub Inteligencji Katoliciej w Katowicach
Zadanie współfinansowane z budżetu Miasta Katowice

  17-19.09.2021. Rekolekcje w Kokoszycach katowickiego Klubu Inteligencji Katolickiej
Temat: DOM ZWANY ŻYCIEM. Rekolekcjonista: ks. dr hab. Janusz Wilk
FOTOREPORTAŻ URSZULI i ANDRZEJA OMYLIŃSKICH
https://gwiazdkacieszynska.pl/gwiazdka/z-regionu/4684-rekolekcje-w-kokoszycach
Kokoszyce, Dom Rekolekcyjny Archidiecezji Katowickiej
Adres: 44-373 Wodzisław Śl., ul. Pałacowa 53.
Wyżywienie: 2 kolacje, 2 obiady, 2 podwieczorki i 2 śniadania.
Rekolekcje zaczynamy kolacją w piątek, a kończymy obiadem w niedzielę.
Koszt 170 zł/os. Program rekolekcji w Kokoszycach 17-19.09.2021

  15.09.2021. „Włochy ‒ Asyż” ‒ kontynuacja spotkania czerwcowego – ks. Artur Grabiec. Sekcja KIK Tysiąclecie Dolne.

  11.09.2021. Msza św. pogrzebowa w kościele św. Anny w Katowicach Janowie i pogrzeb na cmentarzu parafialnym w Koziegłówkach śp. Mirosławy Pokwap (29.01.1943-3.09.2021). http://www.kik.katowice.opoka.org.pl/images/pliki/Biuletyny/biu357.pdf str. 6-12

  29.08.2021. Msza św. za śp. Andrzeja Szyję w Orzeszu-Jaśkowicach w kościele Narodzenia św. Jana Chrzciciela i modlitwa przy pomniku w miejscu Jego tragicznej śmierci. http://www.kik.katowice.opoka.org.pl/images/pliki/Biuletyny/biu357.pdf str. 12-15

  15.08.2021. 15 sierpnia obchodzimy Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. 1 listopada 1950 r. Papież Pius XII ogłosił dogmat o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny. Wcześniej, 8 grudnia 1854 r., papież Pius IX ogłosił dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Jak teologia uzasadnia te dwa dogmaty? http://www.kik.katowice.opoka.org.pl/2-stale/66-konferencje-ksiedza-profesora-jozefa-kozyry /mp3/

  5-7.08.2021. Pielgrzymka do Warszawy: Powązki – Żoliborz – Rembertów – Wilanów – Łazienki (wg programu EMIRtravel). Sekcja KIK Katowice, Tysiąclecie Dolne. http://www.kik.katowice.opoka.org.pl/images/pliki/Biuletyny/biu356.pdf str. 8-10

  29.06.2021. 29 czerwca mamy uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. O Świętych Apostołach oraz ich spotkaniach, w świetle Pisma Świętego, tradycji oraz archeologii, mówi biblista, Ksiądz Profesor Józef Kozyra.

  26.06.2021. Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Delegatów Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach.
Wybrano Zarząd Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach na kadencję 2021-2024:
Andrzej Dawidowski (prezes), Teresa Czapla, Beata Namyślak, Zofia Osiecka (sekretarz), Małgorzata Piechoczek (skarbnik), Rajmund Rał, Wojciech Sala, Danuta Sobczyk (wiceprezes), Stanisław Waluś (wiceprezes), Antoni Winiarski
oraz Komisję Rewizyjną: Stefan Kalisz, Wojciech Pillich (przewodniczący), Karol Trzoński

Przyjęto AKT ZAWIERZENIA OPATRZNOŚCI BOŻEJ Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach Akt Zawierzenia Opatrzności Bożej KIK w Katowicach

W formacie pdf: Akt Zawierzenia Opatrzności Bożej Klubu Inteligencji Katlickiej w Katowicach

  25.06.2021. Przekazanie Biblii Leopolity z 1577 r., pamiątki rodzinnej mgr Mirosławy Pokwap, członka Sekcji katowickiego KIK w Katowicach-Janowie, dla Archiwum Archidiecezjalnego.
Sala kapitulna katowickiej Kurii Metropolitalnej
W uroczystości uczestniczyli ks. bp Marek Szkudło biskup pomocniczy i wikariusz generalny archidiecezji katowickiej, ks. Dziekan WTL UŚ dr hab. Jacek Kempa, dr Wojciech Schäffer Dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego wraz z współpracownikami, mgr Agata Muc Kierownik Oddziału Specjalistycznego BUŚ – Biblioteka Teologiczna, red. Przemysław Kucharczak, dr Anna Winiarska i dr Antoni Winiarski. Antoni Winiarski sporządził „Opis Biblii Leopolity z 1577 r.”, który został dołączony do protokołu przekazania Biblii. /Biuletyn "Dlatego" z 26.09.2021, str. 10-12/ http://www.kik.katowice.opoka.org.pl/images/pliki/Biuletyny/biu357.pdf

  24.06.2021. „Włochy – Asyż” – ks. Artur Grabiec. Sekcja KIK Tysiąclecie Dolne.

  23.06.2021. Jak czytać Biblię? Ks. Prof. Józef Kozyra (odsłuchanie nagrania)
Msza św.
na zakończenie roku formacyjnego.
Sekcja w Katowicach-Janowie KIK w Katowicach. 

  20.06.2021. Odsłonięcie tablicy pamiątkowej dla upamiętnienia 80. rocznicy zamordowania przez Niemców profesorów lwowskich na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie w lipcu 1941 r. Kościół Akademicki - krypta archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach.

  30.05.2021. Koncerty organowe w katowickiej archikaterze w 2021 r.
Klub wspólnie z Akademią Muzyczną im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz parafią katedralną w Katowicach, przy wsparciu Urzędu Miasta Katowice, organizuje od 1996 roku koncerty organowe w katowickiej archikatedrze.
Kierownictwo artystyczne Festiwalu sprawuje prof. zw. dr hab. Julian Gembalski z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
W 2021 r. odbyło się 7 koncertów we wstępnie uzgodnionych z proboszczem archikatedry pw. Chrystusa Króla w terminach: maj, czerwiec (2 koncerty), lipiec, wrzesień, październik i listopad.
Wystąpili: 30 maja 2021 roku - DANIEL STRZĄDAŁA
13 czerwca 2021 roku - ALEKSANDRA GAWROŃSKA z recitalem dyplomowym
27 czerwca 2021 roku - MICHAŁ BOTOR z recitalem dyplomowym
18 lipca 2021 rok - WŁADYSŁAW SZYMAŃSKI
12 września 2021 roku - BOGUSŁAW GRABOWSKI
17 października 2021 roku - HANNA DYS
7 listopada 2021 roku - MARIUSZ WYCISK i MATEUSZ GONIOWSKI
W koncertach wzięło udział, przy pełnym zachowaniu obostrzeń sanitarnych wzięło udział ok. 400 uczestników.

  24.05.2021. Zmarła śp. Ewa Olszak-Biel 3.05.1955 – 24.05.2021. Po Mszy św. żałobnej odprawionej 29.05.2021 r. w kościele Matki Boskiej Kochawińskiej w Gliwicach, została pochowana na Cmentarzu Lipowym w Gliwicach. http://www.kik.katowice.opoka.org.pl/images/pliki/Biuletyny/biu359.pdf str. 11-14

  23.05.2021 obchodzimy święto Zesłania Ducha Świętego - Pięćdziesiątnicy, bo 50 dni po Zmartwychwstaniu, na apostołów zebranych w wieczerniku, zstąpił Duch Święty. Dobrze znamy tę scenę opisaną w Dziejach Apostolskich. Ks. prof. Józef Kozyra przedstawia, co o przekazaniu Ducha Świętego mówi Ewangelia według św. Jana.


  20.05.2021. „Eucharystia jako misterium naszej wiary w świetle dokumentów Soboru Watykańskiego II” – ks. Artur Grabiec. Sekcja KIK Tysiąclecie Dolne.

  30.04.-1.05.2021.
Antoni Winiarski uczestniczył w konferencji on-line SIIAEC Conference 2021 „Ethical Action: COVID Affecting Human Rights and Democracy“. Wykłady i dyskusja były w języku angielskim.
https://www.icmica-miic.org/2021/03/siiaec-conference-2021/

  18-24.04.2021. XIII Tydzień Biblijny.
Tygodnie Biblijne rozpoczynają się w trzecią Niedzielę Wielkanocną począwszy od 2009 r.
W 2021 r. XIII Tydzień Biblijny jest od 18 do 24 kwietnia z motywem przewodnim „Jam jest chleb życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął; a kto we Mnie wierzy, nigdy pragnąć nie będzie” (J 6,35).
Niedziela 18 kwietnia 2021 r. była Piątym Dniem Narodowego Czytania Pisma Świętego. Pochyliliśmy się nad Ewangelią według św. Marka.
Jak należy czytać Pismo Święte? Na to pytanie odpowiada ks. prof. Józef Kozyra, kapelan katowickiego KIK, w dwóch konferencjach dostępnych od 17 i 23 kwietnia 2021.
[17.04.2021] Różne możliwości spotkań z Biblią.


[23.04.2021] Czytanie Pisma Świętego i spotkania biblijne w grupach.

Do Biblii warto zajrzeć także z okazji oglądania filmów lub seriali o tematyce biblijnej, gdyż w wielu filmach pojawiają się sceny sprzeczne z przekazem biblijnym.

  3.04.2021. Życzenia wielkanocne 2021 Zarządu KIK w Katowicach.
http://www.kik.katowice.opoka.org.pl/2-stale/72-wielkanoc-2022

  2.04.2021. Życzenia wielkanocne składa ks. prof. Józef Kozyra.

  14.03.2021. Zmarł śp. ppłk WP Ludwik Leszek Wardzichowski (17.02.1917 – 14.03.2021)
Śp. Ludwik Wardzichowski członkiem Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach od 1981 r. oraz Członkiem Honorowym katowickiego KIK. Brał udział w spotkaniach Sekcji katowickiego KIK w Bytomiu. Został pochowany na cmentarzu Mater Dolorosa w Bytomiu przy ul. Piekarskiej.
Teresza Wardzichowska oraz Antoni Winiarski napisali o śp. Ludwiku Wardzichowskim w biuletynie KIK "Dlatego" nr 352 na stronie 15.
http://www.kik.katowice.opoka.org.pl/images/pliki/Biuletyny/biu352.pdf

 Luty - marzec 2021. Rekolekcje wielkopostne głosił ks. prof. Józef Kozyra.
W Środę Popielcową (17 lutego 2021) rozpoczęliśmy cykl sześciu 15-minutowych konferencji ks. prof. Józefa Kozyry składający się na rekolekcje wielkopostne.
Kolejne konferencje były dostępne od soboty: 27 lutego oraz 6, 13, 20 i 27 (Droga Krzyżowa) marca 2021.
* 17 lutego 2021. Jakie jest znaczenie Wielkiego Postu? Skąd się wziął zwyczaj posypywania popiołem?


* 27 lutego 2021. Proroctwo Symeona. Kim byli prorocy?

* 6 marca 2021. Modlitwa Jezusa w Getsemani. Gdzie była Grota Zdrady?

* 13 marca 2021. Jak przedstawiany jest Judasz w Ewangeliach, malarstwie i literaturze?

* 20 marca 2021. Jezus przed Piłatem. Dlaczego Piłat skazał Jezusa na śmierć?

* 27 marca 2021. Droga Krzyżowa.

 http://www.kik.katowice.opoka.org.pl/2-stale/67-rekolekcje-wielkopostne-ks-jozef-kozyra 

  15.03.2021. Zmarł Ksiądz Biskup dr Gerard Kusz (23 X 1939 - 15 III 2021).
Ks. bp dr Gerard Kusz był biskupem pomocniczym diecezji opolskiej, a następnie diecezji gliwickiej. Był opiekunem sekcji katowickiego Klubu Inteligencji Katolickiej działających na terenie diecezji gliwickiej.
Więcej informacji: http://www.kik.katowice.opoka.org.pl/2-stale/69-ks-bp-dr-gerard-kusz-23-x-1939-15-iii-2021

  28.02.2021. 40 lat temu, 26 lutego 1981 r., został zarejestrowany Klub Inteligencji Katolickiej w Katowicach. Podczas Mszy świętej o godz. 11.30 28 lutego, w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach, podziękowaliśmy Opatrzności Bożej za opiekę i poprosiliśmy o dalszą opiekę na kolejne lata. Msza św. była transmitowana przez Internet na kanale YouTube.

  40 lat Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach
Msza św. z okazji 40-lecia Klubu Inteligencji Katolickiej Katowicach - 28 lutego 2021 r. godz. 11:30.
Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach, pl. Ks. Emila Szramka.
   Słowo wstępne. Ks. Proboszcz Prałat dr Andrzej Suchoń

   Homilia. Ks. Proboszcz Prałat dr Andrzej Suchoń

   Podziękowanie: Prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach Andrzej Dawidowski

40 lat KIK w Katowicach. Msza św. 40 lat KIK w Katowicach. Msza św. 40 lat KIK w Katowicach. Msza św. 40 lat KIK w Katowicach. Msza św. 40 lat KIK w Katowicach. Msza św. 40 lat KIK w Katowicach. Msza św.  

Ks. proboszcz prałat dr Andrzej Suchoń / Rajmund Rał czyta lekcję / Ks. proboszcz prałat dr Andrzej Suchoń / dr Antoni Winiarski czyta modlitwę wiernych, ks. Andrzej Kumor i ks. proboszcz prałat dr Andrzej Suchoń / Podziękowanie. Andrzej Dawidowski prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach. Fot.: Antoni Winiarski i Anna Winiarska.

  24.02.2021. „Encyklika Ecclesia de Eucharistia ‒ ukoronowanie i kompendium nauczania św. Jana Pawła II o Eucharystii” – ks. Artur Grabiec. Sekcja KIK Tysiąclecie Dolne.

  6.01.2021 i 2.02.2021. Konferencje Księdza Profesora Józefa Kozyry.
6 stycznia w Kościele katolickim przypada Święto Objawienia Pańskiego tradycyjnie nazywane Świętem Trzech Króli. Posłuchajmy komentarza biblisty.
Drugiego lutego obchodzimy święto Ofiarowania Pańskiego. Dlaczego w tym samym dniu mamy święto Matki Bożej Gromnicznej? Posłuchajmy komentarza biblisty.
Każda konferencja trwa ok. 15 minut
http://www.kik.katowice.opoka.org.pl/2-stale/66-konferencje-ksiedza-profesora-jozefa-kozyry

  3.01.2021. Dzielimy się z internautami przemyśleniami św. Jana Pawła II.
Od niedzieli 3 stycznia 2021 r., co tydzień będziemy na stronie internetowej katowickiego KIK przypominać Jego słowa, które polecamy refleksji internautów. Fragmenty nauczania św. Jana Pawła II wybrał Stanisław Waluś.
http://www.kik.katowice.opoka.org.pl/2-stale/65-z-nauczania-sw-jana-pawla-ii

 

Kronika KIK 2022

Kroniki Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach 2018-2021

Kroniki Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach z lat 1998 - 2018: http://www.kik.katowice.opoka.org.pl/old/kroniki.html

               Kronika Klubu Inteligencji Katolickiej 2022

    31.12.2022. Papież senior Benedykt XVI (ur. 16.04.1927, Marktl, Niemcy) - odszedł do Domu Ojca w klasztorze „Mater ecclesiae” w Watykanie, gdzie mieszkał od czasu swojej abdykacji w 2013 roku. Był 265 papieżem. Kościołem katolickim kierował od 19.04.2005 do 28.02.2013.
Podczas podróży apostolskiej do Polski (25–28.05.2006), papież Benedykt XVI odwiedził Warszawę, Częstochowę, Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską, Kraków i Oświęcim. Członkowie katowickiego KIK spotkali się z papieżem Benedyktem XVI na karkowskich Błoniach.
Dziękujemy Panu Bogu za dar wiary i świadectwo miłości do Boga i Kościoła tego wielkiego papieża.
http://www.kik.katowice.opoka.org.pl/images/pliki/Biuletyny/biu373.pdf str. 2-6

  29.12.2022 Imię Jezus i obrzezanie
W ósmym dniu życia chłopiec był obrzezany i nadawano mu imię. Ósmy dzień po Bożym Narodzeniu przypada w Nowy Rok. W tym dniu luteranie obchodzą Święto nadania Zbawicielowi imienia Jezus. Od 2002 r. w Kościele katolickim uroczystość Najświętszego Imienia Jezus jest obchodzona 3 stycznia.

Nagranie: Antoni Winiarski

  22.12.2022 Życzenia Bożonarodzeniowe i Noworoczne

DSCN5975u

 Narodzenie Chrystusa. Prawosławna katedra Zaśnięcia Matki Bożej z 1866 r.
 6.09.2022. Warna, Bułgaria. Fot. Antoni Winiarski

 Gloria in excelsis Deo
 Et in terra pax hominibus bonae voluntatis

 Na czas Świąt Bożego Narodzenia i Nowy 2023 Rok

 Bóg, dawca nadziei,

 niech wam udzieli pełni radości i pokoju w wierze. (Rz 15, 13)

 Zdrowia, szczęścia i Błogosławieństwa Bożego

 życzy

 Zarząd Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach

 

  22.12.2022. Zmarł Leszek Nocoń.
Śp. Leszek Nocoń urodził się 20.01.1929 r. w Chorzowie. Był stomatologiem. Do Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowi-
cach został przyjęty w kwietniu 1981 r. (nr deklaracji członkowskiej 320). Był aktywnym uczestnikiem i współorganizatorem spotkań sekcji historycznej KIK-u oraz członkiem Komisji Rewizyjnej IV kadencji (22.01.1989 – 20.01.1991 r.). Msza św. w intencji Zmarłego została odprawiona 29 grudnia 2022 r. o godz. 11.00 w bazylice ojców franciszkanów w Panewnikach, a pogrzeb miał miejsce na cmentarzu w Starych Panewnikach http://www.kik.katowice.opoka.org.pl/images/pliki/Biuletyny/biu373.pdf str. 10-11

  21.12.2022. Życzenia bożonarodzeniowe biblisty ks. prof. Józefa Kozyry, Kapelana KIK w Katowicach, 2022 r.


Nagranie: Antoni Winiarski

  21.12.2022. Doroczne spotkanie przedświąteczne z okazji uroczystości Narodzenia Pańskiego z udziałem Metropolity Katowickiego ks. Arcybiskupa Wiktora Skworca i Jego Biskupów Pomocniczych w Kurii Metropolitalnej w Katowicach (ul. Jordana 39).
W spotkaniu udział wzięli: Andrzej Dawidowski, Zofia Osiecka, Rajmund Rał i Antoni Winiarski.

  17.12.2022 Spotkanie w Panteonie Górnośląskim o śp. ks. Herbercie Hlubku.

  10.12.2022. Śp. dr Irena Franciszka Mierzwa 27.02.1927 - 8.12.2022
DSCN3436 I Mierzwa n 24 sierpnia 2022 r. Fot. Antoni Winiarski
Śp. Dr Irena Mierzwa należy do grona członków założycieli Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach.
Była członkiem Zarządu katowickiego KIK w latach 1984-1991 i 1993-1995.
Przewodziła sekcji terenowej KIK na Osiedlu Tysiąclecie Górne w Katowicach.
13 maja 2000 roku została Członkiem Honorowym Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach.
Wygłosiła wiele wykładów z historii Śląska na otwartych spotkaniach katowickiego KIK.
Na Uniwersytecie Poznańskim uzyskała magisterium z filologii polskiej w 1951 r. oraz magisterium z filologii angielskiej w 1952 r.
W 1972 r. obroniła na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu rozprawę doktorską "Działalność wydawnicza Karola Miarki Młodszego".
Swoje życie zawodowe związała z Księgarnią Św. Jacka w Katowicach.
Opublikowała szereg artykułów w książkach i czasopismach naukowych.
Była członkiem założycielem, utworzonego w 1990 r. SOCIETAS SCIENTIIS FAVENDIS SILESIAE SUPERIORIS TOWARZYSTWO TYCH, KTÓRZY SPRZYJAJĄ NAUKOM NA GÓRNYM ŚLĄSKU.
Należała do Instytutu Świeckiego Chrystusa Króla.
Angażowała się w życie Kościoła katolickiego na poziomie lokalnym, polskim i międzynarodowym.
Za całokształt pracy dla Kościoła katolickiego w Polsce i na Górnym Śląsku papież Jan Paweł II w 1987 r. uhonorował ją orderem Pro Ecclesia et Pontifice.
Biogram śp. Ireny Mierzwy jest dostępny na stronie https://silesia.edu.pl/index.php/Mierzwa_Irena
Msza św. pogrzebowa odprawiona została 15 grudnia 2022 o godz. 9.30 w kościele pw. Matki Boskiej Piekarskiej na Tysiącleciu Górnym, po czym nastąpi odprowadzenie zmarłej na cmentarz parafii św. Jadwigi Śląskiej w Chorzowie.

  8.12.2022. Sekcja NAUKA-WIARA
Tragedia kopalni „Wujek” w poezji. Wykład wygłosi: Prof. Krystyna Heska-Kwaśniewicz.
Miejsce spotkania: Dom parafialny oo. Oblatów, Katowice-Koszutka, ul. Misjonarzy Oblatów MN 12, wejście od podwórza, sala na parterze.

  25.11.2022. Rekolekcje adwentowe KIK w Katowicach – listopad-grudzień 2022
Zapraszamy do uczestnictwa w internetowych rekolekcjach adwentowych, które głosi biblista ks. prof. Józef Kozyra, kapelan katowickiego KIK.
Nagrania w formacie mp3, trwające ok. 15 min., są do odsłuchania na stronach www katowickiego KIK
http://www.kik.katowice.opoka.org.pl/9-aktualnosci/66-konferencje-ksiedza-profesora-jozefa-kozyry
http://www.kik.katowice.opoka.org.pl/
Nagrania są umieszczane w Internecie w każdą środę, poprzedzającą kolejną niedzielę adwentową: 23 XI, 30 XI, 7 XII i 14 XII 2022.
14.12.2022 Rozważania na czwartą niedzielę Adwentu 2022 18 grudnia


7.12.2022 Rozważania na trzecią niedzielę Adwentu 2022 11 grudnia
III niedziela Adwentu jest niedzielą radości, co ma związek z antyfoną na wejście "Radujcie się zawsze w Panu" ("Gaudete in Domino semper"). Szaty liturgiczne w tę niedzielę są koloru różowego, a teksty liturgii mówią o radości z zapowiadanego przyjścia Chrystusa. Posłuchajmy komentarza ks. profesora Józefa Kozyry.

30.11.2022 Rozważania na drugą niedzielę Adwentu 2022 4 grudnia

23.11.2022 Rozważania na pierwszą niedzielę Adwentu 2022 27 listopada
Nagrania: Antoni Winiarski

  23.11.2022. Ks. Prof. Józef Kozyra – Niemi świadkowie Jezusa Chrystusa w Ziemi Świętej.
Dom katechetyczny parafii św. Anny w Katowicach-Janowie. Katowice, plac Wyzwolenia 21.

19.11.2022. XLII Pielgrzymka KIK-ów na Jasną Górę oraz spotkanie prezesów.
9.30 – Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej pod przewodnictwem sufragana opolskiego bp. Rudolfa Pierskały i koncelebrowana przez kapelanów Klubów;
11.00 – Modlitwa i złożenie kwiatów pod pomnikiem bł. Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego
11.30 – 13.30 wykłady w Kaplicy Różańcowej:
11.30 – 12.30 Ks. prof. Marek Lis z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego – "Jak rozmawiać o Kościele? Kulisy powstania filmu"
http://www.kik.katowice.opoka.org.pl/images/pliki/Biuletyny/biu373.pdf str. 16-18
12.30 – 13.30 – Anna Dorota Władyczka – „Wybrane zagadnienia związane z rolą muzyki w Kościele”
14.00 – Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich. Na zakończenie Drogi Krzyżowej złożenie kwiatów pod pomnikiem św. Jana Pawła II
15.00 – Spotkanie prezesów KIK (lub przedstawicieli Zarządów) w Redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” przy ul. 3 Maja 12.
   Sprawozdanie z XLII Pielgrzymki KIK-ów na Jasną Górę oraz ze spotkania prezesów

  17.11.2022. Sekcja NAUKA - WIARA
Jak poznano budowę koronawirusa?
wykład wygłosił dr hab. Roman Wrzalik, Prof. UŚ.
Dr hab. Roman Wrzalik jest fizykiem, pracownikiem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jego naukowe zainteresowania i równocześnie pasja to fizyka atomowa oraz spektroskopia molekularna.
Miejsce spotkania: Dom parafialny oo. Oblatów, Katowice – Koszutka, ul. Misjonarzy Oblatów MN 12, wejście od podwórza, sala na parterze.

   4.11.2022. Międzyreligijna modlitwa na zlikwidowanym cmentarzu w Katowicach przy ul. Damrota.

 

DNI KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ, KATOWICE, 14 PAŹDZIERNIKA – 11 LISTOPADA 2022 R.

   PLAKAT Dni Kultury Chrześcijańskiej X - XI 2022

 14 października 2022 roku (piątek). Wernisaż wystawy o „Sądzie Ostatecznym” Adama Bunscha w ramach projektu multimedialnego „Apokalipsa Bunscha” Widowisko – Wystawa – Film.
Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (mariacki) w Katowicach ulica Mariacka

 19 października 2022 roku (środa). Dr Jacek Kurek – Na progu… Początki katowickiego Kościoła w Odrodzonej Polsce. Kilka myśli o ludziach i miejscach – wykład multimedialny.
Nowy Dom Katechetyczny parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (mariackiej) w Katowicach ulica Mariacka

 26 października 2022 roku (środa) Dr Antoni Winiarski – Czarnomorski tygiel kulturowy: Rumunia i Bułgaria. Wykład multimedialny.
Dom katechetyczny parafii św. Anny w Katowicach-Janowie. Katowice, plac Wyzwolenia 21
Podczas wykładu prelegent przekaże swoje spostrzeżenia z tegorocznej wrześniowej wycieczki do Bułgarii i Rumunii.
Pokaże zdjęcia najciekawszych obiektów obiektów przyrodniczych oraz historycznych i opowie o przenikaniu się różnych kultur.
Spotkamy się w środę 26 października o godz. 18.45 w Domu Katechetycznym parafii św. Anny w Katowicach-Janowie, plac Wyzwolenia 21.
Z dworca kolejowego w Katowicach jest bardzo dobry dojazd autobusem 930 (np. godz. 18:02, Stanowisko nr 4, kierunek Zawodzie Centrum Przesiadkowe), który staje pod kościołem na przystanku Nikiszowiec Kościół. Czas jazdy 23 minuty.

 27 października 2022 roku (czwartek). Kadeci Lwowscy a sprawa Śląska – spektakl słowno-muzyczny w wykonaniu pedagogów i uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza.
Aula Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach. Katowice, ulica Teatralna

 27 października 2022 roku (czwartek). Prof. Tadeusz Trzaskalik – Hymn Polski – historia opowiedziana muzyką.
Aula Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach. Katowice, ulica Teatralna

 2 listopada 2022 roku (środa). Misterium Dnia Zadusznego w wykonaniu Elli Skrzek, Henryka Jana Botora i Józefa Skrzeka.
Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (mariacki) w Katowicach ulica Mariacka

 11 listopada 2022. (piątek). Uroczysta Msza św. z okazji Święta Niepodległości. Po Mszy św. wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.
Oprawa Mszy św. oraz prowadzenie śpiewu: pedagodzy Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach
Kościół pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Katowice Piotrowice, Osiedle Odrodzenia (ulica Radockiego).

 

  20.10.2022. Zebranie Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Archidiecezji Katowickiej z udziałem bp. Adama Wodarczyka w Kurii Metropolitalnej Archidieceji Katowickiej.
Przewodniczący prezydium RRSKAK Witold Zmysłowski przedstawił podsumowanie Synodu o Synodalności w oparciu o Syntezę Synodalną Archidiecezji
Katowickiej. Obecni byli członkowie Rady: Andrzej Dawidowski i Antoni Winiarski.

  18.10.2022. Zmarł Andrzej Perkosz.
Śp. Andrzej Perkosz był przewodniczącym Sekcji KIK na Dolnym Tysiącleciu w Katowicach.
Msza św. żałobna została odprawiona 21.10.2022 w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża św. i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Katowicach. Następnie odprowadzono zmarłego na cmentarz w Katowicach przy ul. Mieszka I

  16.10.2022. Tajemnice Światła Różańca Świętego.
Na co zwracać uwagę przy rozważaniu Tajemnic Światła?


Nagranie: Antoni Winiarski

  12.10.2022. Spotkanie w Janowie ze Stanisławem Kruszyńskim, członkiem założycielem katowickiego KIK i Jego Żoną.
W spotkaniu udział wzięli Stanisław Waluś, Anna Winiarska i Antoni Winiarski.

  12.10.2022. Rekomendacja Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach dla wniosku środowiska absolwentów uczelni śląskich o uhonorowanie śp. ks. Herberta Hlubka jako osoby zasłużonej i godnej upamiętnienia w Panteonie Górnośląskim. 

  11.10.2022. Stanisław Kruszyński z Barbarą Rozpłochowską i Jarosławem Szarkiem położyli na grobie śp. Andrzeja Rozpłochowskiego (7.09.1950 - 20.12.2021) wiązankę kwiatów z biało-czerwoną wstążką z napisem: Klub Inteligencji Katolickiej Katowice.

  9.10.2022. Oficjalna prezentacja syntezy synodalnej archidiecezji katowickiej. Msza św. w Archikatedzre Chrystusa Króla w Katowicach i spotkanie na Wydziale Teologicznym UŚ.

  7 października 2022 godz. 9.00
Mszę św. pierwszopiątkową w intencji Katowickiego KIK odprawił ks. prof. Józef Kozyra.
Krypta archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach.

5.10.2022. Spotkanie zabrzańskiej sekcji Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach.
- godz. 18.00 Msza Święta w kościele św. Anny w Zabrzu ul. 3 Maja 20
- po Mszy Świętej w Domu Parafialnym, spotkanie z pisarzem katolickim CZESŁAWEM RYSZKĄ i promocja książki „Drabina do nieba”.

  21.09.2022. Spotkanie Sekcji KIK Tysiąclecie Dolne. Po przeniesieniu do innej parafii dotychczasowego opiekuna ks. Artura Grabca, ks. Proboszcz przedstawił nowego opiekuna, ks. Profesora Józefa Niesyto.

  18 września 2022 r. w godzinach od 11 do 17. Piknik dla Rodziny przy ulicy Karoliny.
Ogród przy ulicy Karoliny 15, Katowice-Bogucice

  16-18 września 2022. Rekolekcje KIK w Kokoszycach. Temat rekolekcji „Józefowie Nowego Testamentu. Aktualność ich postaw”.
Rekolekcjonista Ks. dr hab. Janusz Wilk
Kokoszyce, Dom Rekolekcyjny Archidiecezji Katowickiej
Adres: 44-373 Wodzisław Śl., ul. Pałacowa 53.
Program: http://www.kik.katowice.opoka.org.pl/rekolekcje

  10.09.2022. Uczestnictwo w Jarmarku Kultury w Katowicach - XII edycja Festiwalu Organizacji Pozarządowych.
Tak, jak w poprzednich latach, katowicki KIK miał swoje stoisko.

  29.08.2022. Msza św. za śp. Andrzeja Szyję (1951-1983) w Orzeszu-Jaśkowicach w kościele Narodzenia św. Jana Chrzciciela i modlitwa przy pomniku w miejscu Jego tragicznej śmierci.

  15.08.2022. Śp. inż. Henryk Dziewior
Dziewior RIG q Inż. Henryk Paweł Dziewior 23.10.1948 – 7.08.2022
Śp. Inż. Henryk Dziewior należał do Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach (nr deklaracji 779 z września 1983 r.), Związku Górnośląskiego, Stowarzyszenia Geodetów Polskich oraz był członkiem honorowym Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.
Z ramienia Komitetu Obywatelskiego został radnym i wiceprezydentem Katowic na kadencję 1990-1994, a z rekomendacji Katowickiego Porozumienia Samorządowego został wybrany prezydentem Katowic na kadencję 1994-1998.
W 1996 roku został prezesem Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Wojciecha Korfantego w Katowicach, odsłoniętego na Placu Sejmu Śląskiego w 1999 roku. Inż. Henryk Dziewior był członkiem Komitetu Założycielskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Uniwersytetu Śląskiego, zawiązanego w 1998 r.
Inż. Henryk Dziewior był dyrektorem Technikum Geodezyjnego w Katowicach. Działał również w Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej, wspierał szkolnictwo niepubliczne w Katowicach, należał do grona wybitnych samorządowców polskich.
Był także inicjatorem pielgrzymki samorządowców śląskich do Rzymu w 2006 r.
Jest Laureatem Złotego Lauru Umiejętności i Kompetencji 1995, przyznawanego przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach.
Msza św. żałobna odprawiona zostanie w czwartek 25 sierpnia 2022 r. o godz. 13:00 w Bazylice św. Szczepana i Matki Boskiej Boguckiej w Katowicach-Bogucicach, po czym nastąpi odprowadzenie zmarłego na Cmentarz Parafialny.
W budynku Urzędu Miasta Katowice przy ul. Młyńskiej 4 wystawiona została księga kondolencyjna. Wpisów w księdze można dokonywać w dniach i godzinach pracy urzędu.

  29.06.2022. Niemi świadkowie Jezusa Chrystusa w Ziemi Świętej. Będziecie moimi świadkami /Dz 1, 8/. Powiadam wam: Jeśli ci umilkną, kamienie wołać będą / Łk 19, 40/


Nagranie: Antoni Winiarski

  26.06.2022. XXVII Festiwal Organowy "Muzyka Organowa w Katedrze" - cykl recitali na organach Georga Hradetzky'ego.
Miejsce realizacji zadania: Katowicka Archikatedra pw. Chrystusa Króla w Katowicach
Terminy koncertów w 2022 roku: 26 czerwca, 31 lipca, 25 września, 16 października i 6 listopada
Zapraszają AKADEMIA MUZYCZNA W KATOWICACH * KLUB INTELIGENCJI KATOLICKIEJ w KATOWICACH * ARCHIKATEDRA CHRYSTUSA KRÓLA
XXVII Festiwal Organowy „Muzyka Organowa w Katedrze” jest kontynuacją organizowanych od roku 1996 koncertów organowych. Kierownictwo artystyczne Festiwalu w tych latach sprawował wybitny organista, prof. Julian Gembalski z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Uczestnictwo w niedzielny wieczór sporej liczby melomanów w koncertach wskazuje, że jest społeczne zapotrzebowanie na tego typu koncerty. Jest to impreza cykliczna zauważona w ogólnopolskich mediach i środowisku muzycznym, ciesząca się wielkim poważaniem.
W 2022 roku odbyło się 5 koncertów w czerwcu, lipcu, wrześniu, październiku i listopadzie w terminach uzgodnionych z proboszczem archikatedry pw. Chrystusa Króla.
W ramach festiwalu odbył się recital dyplomowy studenta Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, jeden koncert wirtuoza organów z zagranicy oraz 3 koncerty organistów polskich.
Klub Inteligencji Katolickiej w Katowicach prowadzi działalność nieodpłatną pożytku publicznego między innymi jako „pracę w zakresie tworzenia, pogłębiania i rozszerzania kultury społecznej, intelektualnej, artystycznej i obyczajowej, ze szczególnym uwzględnieniem regionalnej kultury Śląska”, koncerty te więc wpisują się w działalność pożytku publicznego organizacji. Festiwal jest również komplementarny z działaniami prowadzonymi przez Miasto Katowice, jako miasta kreatywnego UNESCO - Katowice miasto muzyki.

  27.06.2022. Mszy św. dziękczynnej za 60 lat kapłaństwa ks. dr. prał. Henryka Bolczyka w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach.
Po Mszy św. spotkaliśmy się z ks. Bolczykiem w Domu Parafialnym.
http://www.kik.katowice.opoka.org.pl/images/pliki/Biuletyny/biu367.pdf str. 6-7

  26.06.2022. Odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamięci ks. Stanisława Sierli, wieloletniego duszpasterza akademickiego w Katowicach, kapelana Sekcji w Siemianowicach Śląskich katowickiego Klubu Inteligencji Katolickiej.
Kościół Akademicki św. Maksymiliana Marii Kolbego w Katowicach (Krypta Archikatedry Chrystusa Króla).
Spotkanie w Sali „Gościa Niedzielnego”. http://www.kik.katowice.opoka.org.pl/images/pliki/Biuletyny/biu368.pdf str. 8-10-12.

  22.06.2022. Msza św. na zakończenie roku formacyjnego.
Sekcja KIK w Katowicach-Janowie
Dom Katechetyczny parafii św. Anny w Katowicach-Janowie, 40-423 Katowice, Plac Wyzwolenia 21.

  20.06.2022. Uroczystość posadzenia i poświęcenia dębu papieskiego, jednego ze 100 dębów, które Ojciec Święty Franciszek poświęcił dla upamiętnienia 100. rocznicy powrotu części Górnego Śląska do Polski oraz odsłonięcie i poświęcenie pomnika, upamiętniającego Orlęta Lwowskie oraz kadetów lwowskich, którzy w Powstaniach Śląskich walczyli u boku powstańców i Wojciecha Korfantego.
Uroczystość odbyła się 20 czerwca, w ustanowione niedawno święto Powstań Śląskich. O godz. 9:00 Msza św., o godz. 10:15 poświęcenie pomnika oraz posadzenie dębu papieskiego. Uroczystości przewodniczył metropolita lwowski ks. abp Mieczysław Mokrzycki.
Zarówno pomnik jak i dąb znajdują się na placu kościelnym, w pobliżu kaplicy „Golgoty Ojczyzny”. Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach. Plac Ks. Emila Szramka.
Fotoreportaż w lipcowym biuletynie KIK "Dlatego". Antoni Winiarski: Pomnik Orląt Lwowskich i Kadetów Lwowskich w Katowicach str. 21-22 Nr 367

  18.06.2022. Złoty Jubileusz Kapłaństwa Biskupa włocławskiego seniora dr. Wiesława Meringa.
W bazylice katedralnej Wniebowzięcia NMP we Włocławku została odprawiona Msza św. dziękczynna, podczas której homilię wygłosił biskup senior diecezji toruńskiej Andrzej Suski. Po Mszy św., goście zostali zaproszeni na poczęstunek w refektarzu Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Włocławskiej. Jubilatowi życzenia złożyli Anna i Antoni Winiarscy.
http://www.kik.katowice.opoka.org.pl/images/pliki/Biuletyny/biu367.pdf str. 5-6

  18-20.06.2022. Uczestnictwo w wydarzeniach związanych z 100. rocznicą przyłączenia części Górnego Śląska do Polski.

  9.06.2022. Sekcja NAUKA-WIARA
Inteligencja Polska po II Wojnie Światowej (1945-1989). Kościół przestrzenią poszukiwania wolności. Wykład wygłosi ks. dr Marek Spyra.
Ks. Marek Spyra jest doktorem teologii, kapelanem Jego Świątobliwości. Przez kilkanaście lat był duszpasterzem akademickim w Centralnym Ośrodku DA w Katowicach, obecnie jest proboszczem parafii pw. św. Michała Archanioła w Katowicach.
Miejsce spotkania:
Dom parafialny oo. Oblatów, Katowice-Koszutka, ul. Misjonarzy Oblatów MN 12, wejście od podwórza, sala na parterze.

  4.06.2022. Festyn z okazji Dnia Dziecka pod hasłem „I przez nas ma świat lepszym być”.
Organizowana w ramach Metropolitalnego Święta Rodziny impreza odbyła się na placu przy ulicy Jordana w Katowicach (koło budynku WTL UŚ). Przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji dla dzieci: smaczny poczęstunek, występy artystyczne zespołu Roko i Colino, gry i zabawy sportowe, prace artystyczne, dmuchańce, konkursy z nagrodami, pokazy jednostek specjalistycznych (Straż Pożarna, Policja). Festyn rozpoczął się Mszą świętą w intencji wszystkich dzieci w Archikatedrze Chrystusa Króla o godzinie 12:00.

  30.05.2022. Seminarium. Prof. Joseph Halevi Horowitz Weiler z New York University School of Law. „Czy Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej cierpi na chrystofobię, judeofobię i islamofobię?"
VII seminarium w ramach projektu Lectio Magistralis Internationalis. Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wykład i Dialog uczestników z Mistrzem.
Seminarium on-line. Uczestnik Antoni Winiarski. http://www.kik.katowice.opoka.org.pl/images/pliki/Biuletyny/biu367.pdf str. 10-11.

  29.05.2022. Pielgrzymka Młodzieńców i Mężczyzn do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śl.
JE Ks. Abp dr Jan Romeo Pawłowski, sekretarz ds. Reprezentacji Papieskich w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, na piekarskim wzgórzu wygłosił homilię dla kilkudziesięciu tysięcy uczestników tradycyjnej pielgrzymki. Podobnie jak przed laty bp Herbert Bednorz w Piekarach Śl., tak w tym roku abp Pawłowski otwarcie mówił o polityce i politykach.
http://www.kik.katowice.opoka.org.pl/images/pliki/Biuletyny/biu366.pdf str. 9-10

  25.05.2022. Promocja książki Andrzej Szyja 1951 - 1983. Budowniczy. Wyd. KIK Katowice, Katowice  - Chrzanów 2022.
Sekcja KIK w Katowicach-Janowie
Dom Katechetyczny parafii św. Anny w Katowicach-Janowie, 40-423 Katowice, Plac Wyzwolenia 21.

  15.05.2022. Pielgrzymka do Matki Boskiej Boguckiej
Pielgrzymka do Matki Bożej Boguckiej
Klub Inteligencji Katolickiej w Katowicach, Związek Górnośląski oraz Stowarzyszenie Rodzin Kaolickich Archidiecezji Katowickiej
godz. 14.30 Wyjście sprzed kościoła Mariackiego w Katowicach
godz. 15.30 spotkanie w salce parafialnej w Bogucicach
godz. 16.30 Nieszpory Maryjne w Bazylice św. Szczepana i Matki Boskiej Boguckiej w Katowicach
godz. 17.00 Msza św. w Bazylice św. Szczepana i Matki Boskiej Boguckiej w Katowicach

 Pielgrzymka do Matki Boskiej Boguckiej 2019  Pielgrzymka do Matki Boskiej Boguckiej 2019  Pielgrzymka do Matki Boskiej Boguckiej 2019  Pielgrzymka do Matki Boskiej Boguckiej 2019  Pielgrzymka do Matki Boskiej Boguckiej 2019  Pielgrzymka do Matki Boskiej Boguckiej 2019  

  13.05.2022. Świadkowie Jezusa Chrystusa. Będziecie moimi świadkami /Dz 1, 8/. Apostołowie byli świadkami, świadczyli o Jezusie Chrystusie. A kto dzisiaj jest świadkiem Zbawiciela?


Nagranie: Antoni Winiarski 

  12.05.2022. Sekcja NAUKA-WIARA
Wykład Skąd wiemy, że mózg pracuje? wygłosi prof. UŚ, dr hab. Armand Cholewka.
Prof. UŚ, dr hab. Armand Cholewka w swojej pracy zawodowej zajmuje się wykorzystaniem metod fizycznych w diagnostyce medycznej oraz terapii.
Miejsce spotkania: Dom parafialny oo. Oblatów, Katowice-Koszutka, ul. Misjonarzy Oblatów MN 12, wejście od podwórza, sala na parterze.
 
 4.05.2022. Spotkanie synodalne, w którym uczestniczyli członkowie Zarządu KIK. Koordynatorem był Antoni Winiarski.

  26.04.2022. Śp. WOJCIECH SALA
Z głębokim żalem i smutkiem zawiadamiamy, że 25 kwietnia odszedł do Pana
Śp. WOJCIECH SALA 10.08.1948 – 25.04.2022
Członek Honorowy Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach
Wiceprezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach w latach 2006 – 2012
Członek Zarządu Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach w latach 2003 – 2006 i od 2012 – 2022
Długoletni Prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Chrzanowie
Burmistrz Chrzanowa w latach 1990 – 1991
Odznaczony medalem „Za Zasługi dla Rozwoju Miasta i Ziemi Chrzanowskiej"
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się Mszą św. w piątek 29 kwietnia 2022 r. o godz. 13.00 w kościele św. Mikołaja w Chrzanowie, ul. Mickiewicza 5
Rodzinie i najbliższym najszczersze wyrazy współczucia
składa Zarząd Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach http://www.kik.katowice.opoka.org.pl/images/pliki/Biuletyny/biu365.pdf str. 8-11.

  23.04.2022. Pielgrzymka Kraków-Łagiewniki. Sanktuaria Bożego Miłosierdzia i JPII.
KIK – sekcja Katowice Tysiąclecie Dolne

  23.04.2022. Walne Zebranie Delegatów Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach.
WZD KIK nadało godność Członka Honorowego Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach dr. hab. inż. Stanisławowi Walusiowi.

  21.04.2022. Sekcja NAUKA-WIARA
Wykład "Ból w wieku podeszłym" wygłosi prof. dr hab. n. med. Grzegorz Opala.
Prof. dr hab. n. med. Grzegorz Opala przez całe swoje życie zawodowe związany był ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym (SUM) w Katowicach. Jest znanym naukowcem, profesorem honorowym SUM, utworzył w szpitalach województwa śląskiego sieć oddziałów wyspecjalizowanych w udzielaniu pomocy chorym z udarem mózgu. Główne zainteresowania Pana Profesora to choroba Parkinsona, wczesna diagnostyka otępienia, choroby naczyniowe ośrodkowego układu nerwowego oraz neurologia wieku podeszłego.
Miejsce spotkania: Dom parafialny oo. Oblatów, Katowice-Koszutka, ul. Misjonarzy Oblatów MN 12, wejście od podwórza, sala na parterze.
 
  21.04.2022. Spotkania w grupie synodalnej Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Archidiecezji Katowickiej.
Koordynator grupy: Elżbieta Kortyczko. Uczestnik: Antoni Winiarski.

  20.04.2022. Spotkanie świąteczne sekcji KIK w Katowicach-Janowie.

  13.04.2022. Życzenia wielkanocne Zarządu KIK

Witraż w Kościele św. Mikołaja w Nowej Rudzie. Fot. Antoni Winiarski

DSCN9789n

 Chrystus Pan zmartwychwstał,

 prawdziwie powstał!

 Alleluja!


 Te wyjątkowe wielkanocne święta

 niech będą czasem umocnienia naszej wiary

 i wiary naszych bliskich,

 bo wiara czyni cuda.


 Niech Zmartwychwstały Chrystus

 napełni nasze serca, swoją łaską,

 radością i pokojem.

 życzy

 Zarząd Klubu Inteligencji Katolickiej

 w Katowicach

  11.04.2022. Życzenia Wielkanocne 2022 ks. prof. Józefa Kozyry, kapelana KIK w Katowicach
Do życzeń wielkanocnych ks. prof. Józefa Kozyry nawiązuje wiszący na ścianie obraz Rembrandta "Wieczerza w Emaus" z 1648. Oryginał - olej na płótnie o rozmiarach 89 cm × 111 cm, znajduje się w Statens Museum w Kopenhadze.
Motyw jest zaczerpnięty z Ewangelii św. Łukasza (24,13-31).
  


Nagranie: Antoni Winiarski

  8.04.2022. Niedziela Palmowa jest uroczyście obchodzona w wielu krajach, w tym w Polsce. Ks. prof. Józef Kozyra opowie o genezie tego święta.
   


Nagranie: Antoni Winiarski

  6.04.2022. Stanowisko w sprawie agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę
Stanowisko Zarządu Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach z dnia 6 kwietnia 2022 r. w sprawie agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę
Zarząd KIK w Katowicach potępia agresję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę i wyraża solidarność z uchodźcami wojennymi i wszystkimi cierpiącymi na terenie Ukrainy. Wzywamy do modlitwy i postu w intencji nawrócenia Rosji i zakończenia wojny oraz do niesienia pomocy zarówno uchodźcom wojennym w Polsce, jak i potrzebującym w Ukrainie.
Andrzej Dawidowski – Prezes

  23.03.2022. Spotkanie grupy synodalnej Sekcji Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach-Janowie.
Miejsce: Dom Katechetyczny parafii św. Anny w Katowicach-Janowie. Anna Wowra - koordynator i Anna Winiarska koordynator pomocniczy.

  17.03.2022. Chrystus Arcykapłan, który poprzez swoje cierpienie zbawił ludzi.
   


Nagranie: Antoni Winiarski

  17.03.2022. Sekcja NAUKA-WIARA
O Teodor Jochem OMI wygłosił wykład "Święty Jan Paweł II wobec kryzysu duchowego we współczesnym świecie".
Miejsce spotkania: Dom parafialny oo. Oblatów, Katowice-Koszutka, ul. Misjonarzy Oblatów MN 12, wejście od podwórza, sala na parterze.
 
  16.03.2022. Spotkanie zabrzańskiej sekcji Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach.
- godz. 18.00 Msza Święta w kościele św. Anny w Zabrzu przy ul. 3 Maja 20.
- po Mszy Świętej spotkanie w Domu Parafialnym. Wspomnienie z prezentacją filmu w reż. Ireneusza Cencory „My z niego wszyscy, życie i dzieło księdza Herberta Hlubka”.

  2.03.2022. Stanowisko Zarządu KIK Katowice - poparcie Listu teologów polskich   
12 lutego 2022 r. ukazał się List teologów polskich w obronie Benedykta XVI podpisany przez 11 podmiotów.
https://www.ekai.pl/polscy-teologowie-protestuja-przeciwko-niegodziwemu-potraktowaniu-benedykta-xvi/
22 lutego na stronie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ukazało się oświadczenie „Władze Wydziału Teologii KUL oraz Rada Instytutu Nauk Teologicznych KUL czynią swoim List teologów polskich w obronie Benedykta XVI”
https://www.kul.pl/list-teologow-polskich-w-obronie-benedykta-xvi,art_98078,1645428000,0.html
Zarząd Klubu Inteligencji Katolickiej po zapoznaniu się z Listem i motywami jego powstania przyjął stanowisko w tej sprawie.
Stanowisko Zarządu Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach z dnia 2 marca 2022 r. w sprawie poparcia Listu teologów polskich w obronie Benedykta XVI
Zarząd Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach w pełni popiera List teologów polskich w obronie Benedykta XVI.
Andrzej Dawidowski
Prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach  

  26.02.2022. Pomoc dla Ukrainy
Prośba do członków i sympatyków KIK w Katowicach
Drodzy Przyjaciele,
stajemy dziś wobec niespotykanej agresji Rosji wobec narodowi i państwu ukraińskiemu, wobec wojny, w tej chwili na ziemi ukraińskiej, które może przekształcić się w wojnę europejską.
Dlatego, proszę was o włączanie się do modlitwy o pokój, zarówno w codziennych modlitwach, jak szczególnie w nadchodzącą Środę Popielcową, jak powiedział papież Franciszek:
"Jezus nauczał, że diabelskiemu szaleństwu przemocy odpowiada się orężem Boga: postem i modlitwą. Zachęcam wszystkich, aby najbliższa środa 2 marca, Środa Popielcowa, była dniem postu w intencji pokoju. Zachęcam szczególnie osoby wierzące, aby tego dnia intensywnie poświęciły się modlitwie i postowi. Niech Królowa Pokoju zachowa świat od szaleństwa wojny".
Proszę również, abyśmy w miarę naszych możliwości włączyli się w akcję pomocy dla Ukrainy prowadzoną zarówno przez władze samorządowe, jak i organizacje pozarządowe.
Np. w Katowicach można uczestniczyć w ZBIÓRCE RZECZY - w szczególności są potrzebne: środki higieny osobistej, odzież, ręczniki, koce, zapasy żywności i apteczki. Przynosić je będzie można od poniedziałku 28 lutego 2022 r. do katowickich szkół.
Szczegółową listę potrzebnych rzeczy i inne ważne informacje znajdziecie tutaj: https://www.katowice.eu/dla-mieszka%C5%84ca/katowice-dla-ukrainy

Szczęść Boże
Andrzej Dawidowski
Prezes KIK w Katowicach
Katowice, 26.02.2022 r.

   26.01.2022. "Podróż do Czarnogóry" prelekcja multimedialna Antoniego Winiarskiego.
Dom Katechetyczny parafii św. Anny w Katowicach-Janowie, 40-423 Katowice, Plac Wyzwolenia 21 (Nikiszowiec).
Sekcja KIK Katowice-Janów
 
  25.01.2022. Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej śp. Teresie Trzeciak (14.10.1941 - 29.12.2019) w kościele akademickim św. Maksymiliana Marii Kolbego (krypta katowickiej archikatedry)
Śp.Teresa Trzeciak była członkiem założycielem Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach (deklaracja nr 42), współtwórczynią pierwszego na Śląsku katowickiego Hospicjum Domowego, związana z duszpasterstwem nauczycieli akademickich, Caritas Academica i NSZZ „Solidarność”, a zawodowo, przez wiele lat, z Akademią Ekonomiczną w Katowicach. Po Mszy św. i odsłonęciu tablicy pamiątkowej było spotkanie w redakcji "Gościa Niedzielnego".
 
  24.02.2022. Sekcja NAUKA-WIARA
Dorobek polskiej kadry technicznej wykształconej w austriackiej Akademii Górniczej w Leoben na rzecz górnictwa ze szczególnym uwzględnieniem Górnego Śląska.
Spotkanie z dr Magdaleną Bernacką – mieszkanką Katowic-Koszutki oraz prof. dr. hab. inż. Piotrem Czają z AGH w Krakowie autorami książki: "Czytelnio Polska, cześć ci, cześć…" wydanej w 2021 roku w Wydawnictwie AGH w Krakowie.
Miejsce spotkania: Dom parafialny oo. Oblatów, Katowice – Koszutka, ul. Misjonarzy Oblatów MN 12, wejście od podwórza, sala na parterze.

  22.01.2022. Święci papieże w Ziemi Świętej. Dlaczego św. Paweł VI i św. Jan Paweł II pielgrzymowali do Ziemi Świętej?
   


Nagranie: Antoni Winiarski

  18.01.2022. Bł. ks. Jan Franciszek Macha - nagranie mp3
18 stycznia 2022 r. przypada 108 rocznica urodzin bł. ks. Jana Franciszka Machy
Ks. Jan Franciszek Macha (18.01.1914 Chorzów Stary - 3.12.1942 Katowice), zamordowany w więzieniu przez Niemców, został ogłoszony błogosławionym w katowickiej archikatedrze Chrystusa Króla 20 listopada 2021 r. Jego wspomnienie liturgiczne przypada 2 grudnia.
Poprosiłem ks. dr. hab. Damiana Bednarskiego, postulatora w procesie beatyfikacyjnym ks. Jana Franciszka Machy, o wypowiedź, o jakie wstawiennictwo możemy prosić nowego błogosławionego.
  

Ksiądz Jan Franciszek Macha święcenia diakonatu otrzymał 1 maja 1938 r. a prezbiteratu 25 czerwca 1939 r.

W 2012 r. archidiecezja katowicka rozpoczęła starania celem wyniesienia go na ołtarze. 10 stycznia 2013 abp Wiktor Skworc powołał komisję historyczną dla zebrania dokumentacji potrzebnej do przeprowadzenia procesu beatyfikacyjnego.
15 stycznia 2013 postulatorem procesu na szczeblu diecezjalnym został mianowany ks. dr Damian Bednarski.
Zgodę na wszczęcie procedury beatyfikacji Stolica Apostolska wydała 6 marca 2013 r.
24 listopada 2013 w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach, ks. abp Wiktor Skworc otworzył proces diecezjalny i powołany został trybunał beatyfikacyjny.
12 listopada 2015 postulatorem generalnym został mianowany ks. dr Damian Bednarski.
28 listopada 2019 papież Franciszek podpisał dekret o jego męczeństwie, a beatyfikacja została wyznaczona 17 października 2020. Ze względu na pandemię nowy termin beatyfikacji wyznaczono na 20 listopada 2021 r.
Symboliczny grób Błogosławionego znajduje się na starym cmentarzu parafii św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym.
Modlitwa o łaskę za wstawiennictwem bł. ks. Jana Franciszka Machy:  https://janmacha.gosc.pl/modlitwa

  13.01.2022. Spotkanie Sekcji KIK NAUKA–WIARA
Temat spotkania: „Królowa polskich kolęd" - Bóg się rodzi Franciszka Karpińskiego
- o tekście i melodii - słowo: prof. Krystyna Heska-Kwaśniewicz - oprawa muzyczna: prof. Julian Gembalski
Dom parafialny oo. Oblatów, Katowice-Koszutka, ul. Misjonarzy Oblatów MN 12, wejście od podwórza, sala na parterze.

  7.01.2022 Spotkanie opłatkowe Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach.
Nowy Dom Parafialny parafii Niepokalanego Poczęcia NMP, Katowice, plac Ks. Emila Szramka 2.
17.00 Msza św. w kaplicy - będzie to zarazem nasza Msza św. pierwszopiątkowa.
18.00 spotkanie w Sali Jana Pawła II.

  5.01.2022. Spotkanie opłatkowe sekcji KIK w Katowicach-Janowie.
18.00 Msza św. w kościele św. Anny w Katowicach-Janowie, pl. Wyzwolenia 21.
Po Mszy św. spotkanie w parafialnym Domu Katechetycznym

Stopniowo przywracamy spotkania, rekolekcje i pielgrzymki w Klubie Inteligencji Katolickiej w Katowicach, oczywiście z zachowaniem aktualnych przepisów sanitarnych.

 

Kronika KIK 2020

Kronika Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach 2020

21.12.2020 Życzenia ks. prof. Józefa Kozyry z okazji Świąt Bżego Narodzenia. http://www.kik.katowice.opoka.org.pl/kroniki-kik/9-aktualnosci/64-zyczenia-bozonarodzeniowe-ks-prof-jozefa-kozyry-kapelana-kik-w-katowicach

7.12.2020 Zmarł ks. prał. Józef Kusche (23.08.1941 Cisek - 7.12.2020 Zabrze), kapelan sekcji katowickiego KIK w Zabrzu.
http://www.kik.katowice.opoka.org.pl/9-aktualnosci/63-sp-ksiadz-pralat-jozef-kusche

Grudzień 2020. Rekolekcje internetowe Adwent 2020 - KIK Katowice - Ks. prof. Józef Kozyra
Czas adwentu jest czasem rekolekcji.
W naszym Klubie Inteligencji Katolickiej w Katowicach nie możemy z powodu pandemii osobiście uczestniczyć w rekolekcjach, dlatego poprosiliśmy Księdza Profesora Józefa Kozyrę, kapelana katowickiego KIK, o rekolekcje przez Internet.
 Część 1 "O czuwaniu"


 Część 2 "Proroctwa mesjańskie"

 Część 3 (ostatnia) "Narodzenie Jezusa"

Nagranie: Antoni Winiarski

21.11.2020 Msza św. w intencji Klubów Inteligencji Katolickiej w Polsce w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze.
W tym dniu miała być XL Pielgrzymka Klubów Inteligencji Katolickiej na Jasną Górę. Ze względu na ograniczenia związane z pandemią koronawirusa, odprawiona została tylko Msza św., w której uczestniczył przewodniczący Porozumienia Klubów Inteligencji Katolickiej w Polsce Antoni Winiarski wraz z żoną oraz prezes i członkowie Klubu Inteligencji Katolickiej w Częstochowie.
Mszy św. przewodniczył ks. kan. Mariusz Frukacz, kapelan częstochowskiego KIK.
Tekst, pliki dźwiękowe i zdjęcia: http://www.kik.katowice.opoka.org.pl/informacje-porozumienia-klubow-inteligencji-katolickiej oraz http://www.kik.katowice.opoka.org.pl/images/pliki/Biuletyny/biu348.pdf

28.10.2020 Stanowisko Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach dotyczące wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 października 2020 roku
http://www.kik.katowice.opoka.org.pl/oswiadczenia-apele-stanowiska-kik/59-stanowisko-klubu-inteligencji-katolickiej-w-katowicach-dotyczace-wyroku-trybunalu-konstytucyjnego-z-dnia-22-pazdziernika-2020-roku

30.09.2020. SEKCJA KIK KATOWICE JANÓW
"Droga świętości Sługi Bożego ks. Jana Machy"
Msza św. w kościele św. Anny i spotkanie członków sekcji.
Dom Katechetyczny Parafii św. Anny w Katowicach-Janowie. Plac Wyzwolenia 21, 40-423 Katowice

18-20.09.2020 Rekolekcje Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach Program rekolekcji (pdf)
Temat rekolekcji: "Eucharystia daje życie". Rekolekcjonista: ks. dr hab. Janusz Wilk. Kokoszyce, Dom Rekolekcyjny Archidiecezji Katowickiej. 44-373 Wodzisław Śl., ul. Pałacowa 53.
W związku z pandemią i wymogami SANEPIDu maksymalna liczba uczestników: 25 osób. Małżeństwa lub rodziny mogły być kwaterowani w tym samym pokoju.
Obowiązywało posiadanie maseczek. Dojazd indywidualny. Zapisy: Andrzej Perkosz i Jan Mikos

17.09.2020 Udział w spotkaniu modlitewno-refleksyjnym przy Golgocie Ojczyzny (Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach) katowickich lwowian i kresowian.
Celem spotkania było uczczenie ofiar agresji sowieckiej na polskie Kresy Wschodnie, rozpoczętej w dniu 17 września 1939 roku, a także tych wszystkich mieszkańców Kresów, którzy w jej następstwie padli ofiarą zbrodniczych reżimów komunistycznego i nazistowskiego oraz ukraińskich nacjonalistów.

29.08.2020 Msza św. w intencji śp. Andrzeja Szyji (18 XI 1951 - 29 VIII 1983) w kościele Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Orzesu-Jaśkowcach.
Po mszy św. modlitwa przy pomniku w miejscu Jego tragicznej śmierci.

7.08.2020 Stanisław Kruszyński, członek założyciel katowickiego KIK, został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

27.07.2020 Zmarł dr hab. płk. st. spocz. Jerzy Konieczny (13.08.1950 - 27.07.2020) jeden z założycieli Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach, członek Zarządu (1980-1981) i sekretarz Klubu (1981-1984).
http://www.kik.katowice.opoka.org.pl/2-stale/58-sp-jerzy-konieczny

9.07.2020 Pożegnanie ks. Zygmunta Klima, kapelana Sekcji KIK w Katowicach-Janowie, proboszcza par. św. Anny w Katowicach-Janowie od 27.07.2003 r.
2 lipca 2020 r. ks. Zygmunt Klim otrzymał dekret abpa Wiktora Skworca na urząd proboszcza parafii św. Klemensa w Lędzinach.

28.06.2020 w kościele św. Krzyża w Siemianowicach Śl. odprawiona została msza św. w intencji śp. Ewy Weintrit. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył duszpasterz pielgrzymów archidecezji katowickiej ks. Władysław Kolorz. Słowo o śp. Ewie Weintrit wygłosił jej brat.

27.06.2020 Walne Zebranie Delegatów Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach przyjęło Sprawozdanie merytoryczne z działalności Zarządu xa rok 2019 i spawozdanie finansowe za rok obrotowy 2019. Zebranie odbyło się w sali Jana Pawła II w Nowym Domu Katechetycznym parafii pw Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach.

7.05.2020 Wybory prezydenckie 2020. Oświadczenie Zarządu Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach
http://www.kik.katowice.opoka.org.pl/oswiadczenia-apele-stanowiska-kik/57-wybory-prezydenckie-2020-oswiadczenie-zarzadu-klubu-inteligencji-katolickiej-w-katowicach

7.05.2020 Pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Boguckiej
Z powodu epidemii koronawirusa nie było możliwe przejście od siedziby Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach do Sanktuarium Matki Bożej Boguckiej.
O godz. 17.00 została tylko odprawiona msza św. dziękczynna za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II z okazji 100 rocznicy urodzin oraz w intencji Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. proboszcz Krzysztof Sitek. Ze względu na ograniczenia liczby wiernych uczestniczących we mszy św., obecni byli przedstawiciele katowickiego KIK.

6.04.2020 Odeszła do Pana śp. Ewa Weintrit, założycielka i Dyrektor Biura Pielgrzymkowego AVE z Katowic.
Życiorys śp. Ewy Weintrit: http://www.kik.katowice.opoka.org.pl/2-stale/55-ewa-weintrit

W związku z zagrożeniem koronawirusem i zaleceniami władz państwowych oraz kościelnych pozostałe spotkania planowane w marcu i kwietniu 2020 r. nie odbyły się. Walne Zebranie Delegatów Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach planowane na 28 marca 2020 r. odbyło się 27.06.2020 r.

Wielki Tydzień i Wielkanoc 2020. Wierni nie mogą uczestniczyć w kościołach w nabożeństwach i Mszach św. Można uczestniczyć we Mszach św. i nabożeństwach tylko korzystając z transmisji radiowych, telewizyjnych i internetowych.

20.03.2020 Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia stanu epidemii na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. (http://dziennikustaw.gov.pl/D2020000049101.pdf), 

14.03.2020 W związku z ogłoszeniem przez Ministra Zdrowia 13.03.2020 r. stanu zagrożenia epidemicznego na terenie całej Polski, stosując się do zaleceń Metropolity Katowickiego abp. Wiktora Skworca, Biskupa Gliwickiego Jana Kopca i Konferencji Episkopatu Polski, zawiesiliśmy wszystkie spotkania i wyjazdy planowane w sekcjach i siedzibie Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach oraz piątkowe dyżury w siedzibie katowickiego KIK.

4.03.2020 Środa. Sekcja KIK w ZABRZU
Godz. 18.00 Msza św. Kościół pw. św. Anny, ulica 3 Maja 20.
Godz. 18.45 Dom Parafialny, projekcja filmu w reżyserii Dagmary Drzazgi: "Bez jednego drzewa las lasem zostanie". Bohaterem filmu jest Sługa Boży ksiądz Jan Macha, którego beatyfikacja odbędzie się w tym roku 17 października w Katowicach.

4.03.2020 Środa. Sekcja KIK w GLIWICACH
Spotkanie w kaplicy św. Jadwigi przy parafii Wszystkich Świętych w Gliwicach,
18.15 Nieszpory, 18.30 Eucharystia, 19.00 prelekcja.
Ks. Sebastian Marecki o książce Benedykta XVI i kard. Roberta Saraha "Z głębi naszych serc".

19.02.2020 SEKCJA KIK w ZABRZU
godz. 18.00 Msza św. Kościół pw. św. Anny, ul. 3 Maja 20.
godz. 18.45 Dom Parafialny, wykład ks. Michała WĄSA: "Sługa Boży Prymas Polski Kardynał Stefan Wyszyński kochający Ojczyznę bardziej niż własne serce".

19.02.2020 SEKCJA NAUKA-WIARA
O. dr Todor Jochem, OMI: "JAKIEJ POLSKI PRAGNĄŁ PRYMAS TYSIĄCLECIA KARDYNAŁ STEFAN WYSZYŃSKI".
Dom Parafialny Ojców Oblatów, Katowice-Koszutka, ulica Misjonarzy Oblatów MN 12, wejście od podwórza, sala na parterze.

19.02.2020 SEKCJA KIK TYSIĄCLECIE DOLNE
Ks. Artur Grabiec: "Konsekwencje schizmy Marcina Lutra".
Sala nr 2 parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych.

19.02.2020 SEKCJA KIK KATOWICE JANÓW
Dr Antoni Winiarski: "Skarby Majorki"
Dom Katechetyczny Parafii św. Anny w Katowicach-Janowie. Plac Wyzwolenia 21, 40-423 Katowice

12.02.2020 SEKCJA WIEDZY RELIGIJNEJ - KRĄG BIBLIJNY
Godz. 17.00 Spotkanie z Biblistą. Godz. 18.00 KRĄG BIBLIJNY
Prowadzi ks. prof. Józef Kozyra, kapelan KIK.
Sala KIK, Nowy Dom Katechetyczny przy parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP (Mariacki), Katowice, pl. Ks. E. Szramka 2/13.

5.02.2020 Stanowisko Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach w obronie wolności akademickiej z dnia 5 lutego 2020 roku Stanowisko KIK w Katowicach (pdf)

5.02.2020 SEKCJA KIK w ZABRZU
Msza św. Kościół pw. św. Anny, ul. 3 Maja 20.
Dom Parafialny, wykład ks. Proboszcza Prał. Grzegorza SKOPA "EUCHARYSTIA DAJE ŻYCIE".

29.01.2020 SEKCJA KIK TYSIĄCLECIE DOLNE
Film "Abraham - Przymierze z Bogiem".
Sala nr 1 parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych.

15.01.2020 SEKCJA NAUKA-WIARA
Mizerna cicha stajenka licha. Teofila Lenartowicza rozważania o tekście i melodii - słowo: prof. Krystyna Heska-Kwaśniewiczowa
Dom Parafialny Ojców Oblatów, Katowice-Koszutka, ulica Misjonarzy Oblatów MN 12.

6.01.2020 Pokłon Trzech Króli w parafii św. Anny w Katowicach-Janowie
O godz. 11.00 rozpoczęła się procesja wokół zabytkowego kościoła św. Anny. Na czele jechali na koniach Trzej Królowie, którzy po wejściu do kościoła, przy szopce, ofiarowali dary Dzieciątku - złoto, kadzidło i mirrę. Następnie rozpoczęła się msza św., a Trzej Królowie pojechali do centrum Katowic, aby wziąć udział w katowickim Orszaku Trzech Króli.

05.01.2020. Niedziela. SEKCJA KIK KATOWICE JANÓW
Parafia św. Anny w Katowicach-Janowie
godz. 16.00 adoracja przy żłóbku
godz. 17.00 Msza św. Po Mszy św. spotkanie opłatkowe.

3.01.2020. SPOTKANIE OPŁATKOWE
Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach z Księdzem Biskupem Grzegorzem Olszowskim
w siedzibie Klubu: Nowy Dom Katechetyczny przy parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP (Mariacki), Katowice, pl. Ks. E. Szramka 2
Program spotkania:
- godz. 17.00, Msza św. w kaplicy,
- godz. 18.00, spotkanie w Sali Jana Pawła II.

2.01.2020 Msza św. pożegnalna w intencji Śp. Teresa Trzeciak (14 X 1941 - 27 XII 2019)
Krypta Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach.
Życzeniem Zmarłej było, aby zamiast kwiatów złożyć dowolną ofiarę na Hospicjum.
Była jedną z założycielek Hospicjum św. Franciszka w Katowicach oraz Członkiem Założycielem Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach.
W 2014 roku śp. Teresa Trzeciak otrzymała Nagrodę Błogosławionego ks. Emila Szramka.

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd