Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!  

Klub Inteligencji Katolickiej

w Katowicach

Śp. inż. Henryk Dziewior

Dziewior RIG q Inż. Henryk Paweł Dziewior 23.10.1948 – 7.08.2022

Inż. Henryk Dziewior należał do Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach (nr deklaracji 779 z września 1983 r.), Związku Górnośląskiego, Stowarzyszenia Geodetów Polskich oraz był członkiem honorowym Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

Z ramienia Komitetu Obywatelskiego został radnym i wiceprezydentem Katowic na kadencję 1990-1994, a z rekomendacji Katowickiego Porozumienia Samorządowego został wybrany prezydentem Katowic na kadencję 1994-1998.

W 1996 roku został prezesem Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Wojciecha Korfantego w Katowicach, odsłoniętego na Placu Sejmu Śląskiego w 1999 roku. Inż. Henryk Dziewior był członkiem Komitetu Założycielskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Uniwersytetu Śląskiego, zawiązanego w 1998 r.

Inż. Henryk Dziewior był dyrektorem Technikum Geodezyjnego w Katowicach. Działał również w Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej, wspierał szkolnictwo niepubliczne w Katowicach, należał do grona wybitnych samorządowców polskich.

Był także inicjatorem pielgrzymki samorządowców śląskich do Rzymu w 2006 r.

Jest Laureatem Złotego Lauru Umiejętności i Kompetencji 1995, przyznawanego przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach.

Msza św. żałobna odprawiona zostanie w czwartek 25 sierpnia 2022 r. o godz. 13:00 w Bazylice św. Szczepana i Matki Boskiej Boguckiej w Katowicach-Bogucicach, po czym nastąpi odprowadzenie zmarłego na Cmentarz Parafialny.

W budynku Urzędu Miasta Katowice przy ul. Młyńskiej 4 wystawiona została księga kondolencyjna. Wpisów w księdze można dokonywać w dniach i godzinach pracy urzędu.

Życzenia wielkanocne 2022 KIK Katowice

 

Witraż w Kościele św. Mikołaja w Nowej Rudzie. Fot. Antoni Winiarski

DSCN9789n

 Chrystus Pan zmartwychwstał,

 prawdziwie powstał!

 Alleluja!


 Te wyjątkowe wielkanocne święta

 niech będą czasem umocnienia naszej wiary

 i wiary naszych bliskich,

 bo wiara czyni cuda.


 Niech Zmartwychwstały Chrystus

 napełni nasze serca, swoją łaską,

 radością i pokojem.

 życzy

 Zarząd Klubu Inteligencji Katolickiej

 w Katowicach

Ukraina

Prośba do członków i sympatyków KIK w Katowicach

Drodzy Przyjaciele,

stajemy dziś wobec niespotykanej agresji Rosji wobec narodowi i państwu ukraińskiemu, wobec wojny, w tej chwili na ziemi ukraińskiej, które może przekształcić się w wojnę europejską.
Dlatego, proszę was o włączanie się do modlitwy o pokój, zarówno w codziennych modlitwach, jak szczególnie w nadchodzącą Środę Popielcową, jak powiedział papież Franciszek:

"Jezus nauczał, że diabelskiemu szaleństwu przemocy odpowiada się orężem Boga: postem i modlitwą. Zachęcam wszystkich, aby najbliższa środa 2 marca, Środa Popielcowa, była dniem postu w intencji pokoju. Zachęcam szczególnie osoby wierzące, aby tego dnia intensywnie poświęciły się modlitwie i postowi. Niech Królowa Pokoju zachowa świat od szaleństwa wojny".

Proszę również, abyśmy w miarę naszych możliwości włączyli się w akcję pomocy dla Ukrainy prowadzoną zarówno przez władze samorządowe, jak i organizacje pozarządowe.
Np. w Katowicach można uczestniczyć w ZBIÓRCE RZECZY - w szczególności są potrzebne: środki higieny osobistej, odzież, ręczniki, koce, zapasy żywności i apteczki. Przynosić je będzie można od poniedziałku 28 lutego 2022 r. do katowickich szkół.
Szczegółową listę potrzebnych rzeczy i inne ważne informacje znajdziecie tutaj: https://www.katowice.eu/dla-mieszka%C5%84ca/katowice-dla-ukrainy

Szczęść Boże
Andrzej Dawidowski
Prezes KIK w Katowicach

Katowice, 26.02.2022 r.

Bł. ks. Jan Franciszek Macha - nagranie mp3

18 stycznia 2022 r. przypada 108 rocznica urodzin bł. ks. Jana Franciszka Machy

Ks. Jan Franciszek Macha (18.01.1914 Chorzów Stary - 3.12.1942 Katowice), zamordowany w więzieniu przez Niemców, został ogłoszony błogosławionym w katowickiej archikatedrze Chrystusa Króla 20 listopada 2021 r. Jego wspomnienie liturgiczne przypada 2 grudnia.

Poprosiłem ks. dr. hab. Damiana Bednarskiego, postulatora w procesie beatyfikacyjnym ks. Jana Franciszka Machy, o wypowiedź, o jakie wstawiennictwo możemy prosić nowego błogosławionego.

Ksiądz Jan Franciszek Macha święcenia diakonatu otrzymał 1 maja 1938 r. a prezbiteratu 25 czerwca 1939 r.

W 2012 r. archidiecezja katowicka rozpoczęła starania celem wyniesienia go na ołtarze. 10 stycznia 2013 abp Wiktor Skworc powołał komisję historyczną dla zebrania dokumentacji potrzebnej do przeprowadzenia procesu beatyfikacyjnego.
15 stycznia 2013 postulatorem procesu na szczeblu diecezjalnym został mianowany ks. dr Damian Bednarski.
Zgodę na wszczęcie procedury beatyfikacji Stolica Apostolska wydała 6 marca 2013 r.
24 listopada 2013 w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach, ks. abp Wiktor Skworc otworzył proces diecezjalny i powołany został trybunał beatyfikacyjny.
12 listopada 2015 postulatorem generalnym został mianowany ks. dr Damian Bednarski.

28 listopada 2019 papież Franciszek podpisał dekret o jego męczeństwie, a beatyfikacja została wyznaczona 17 października 2020. Ze względu na pandemię nowy termin beatyfikacji wyznaczono na 20 listopada 2021 r.

Symboliczny grób Błogosławionego znajduje się na starym cmentarzu parafii św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym.

Modlitwa o łaskę za wstawiennictwem bł. ks. Jana Franciszka Machy: https://janmacha.gosc.pl/modlitwa

 

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd