PRZEMÓWIENIE OJCA ¦WIĘTEGO
DO CZŁONKÓW KLUBÓW INTELIGENCJI KATOLICKIEJ
W CZASIE PIELGRZYMKI KLUBÓW DNIA 6. LUTEGO 1997
Serdecznie witam przybyłych z Polski przedstawicieli Klubów Inteligencji Katolickiej. Cieszę się z tego spotkania i z waszej obecno¶ci w Rzymie. Bardzo was proszę, aby¶cie pozdrowili również tych wszystkich, którzy pozostali w Kraju i nie mog± być z nami tu obecni.
Okazj± do naszego spotkania jest między innymi obchodzone niedawno, bo na jesieni ubiegłego roku, czterdziestolecie istnienia ruchu katolików ¶wieckich w Polsce zrzeszonego w Klubach Inteligencji Katolickiej. Jak wiemy powstał on po wydarzeniach paĽdziernikowych 1956 roku, napotykaj±c na drodze swojego rozwoju i działalno¶ci liczne przeszkody ze strony komunistycznego systemu. Do pamiętnego Sierpnia 1980 roku było obecnych w Polsce pięć zaledwie Klubów: w Warszawie, Krakowie, Toruniu, Poznaniu i we Wrocławiu. Na przestrzeni swego pierwszego ćwierćwiecza Kluby Inteligencji Katolickiej w Polsce brały aktywny udział w życiu Ko¶cioła poprzez upowszechnianie dorobku Soboru Watykańskiego II, społecznego nauczania Ko¶cioła, a także organizowanie i popieranie dzieł charytatywnych. Chciałbym także zwrócić uwagę na działalno¶ć formacyjn±, urz±dzanie prelekcji, spotkań, działalno¶ć wydawnicz±, jak również zaangażowanie w sprawy polskiej rodziny. Pragnę podkre¶lić także wkład Klubów Inteligencji Katolickiej w życie kulturalne oraz społeczne Kraju.
Te bogate, często naznaczone trudnymi zmaganiami do¶wiadczenia zdobyte w przeszło¶ci winny stanowić zachętę i cenny punkt odniesienia dla współczesnych wysiłków, jakie podejmujecie już w warunkach odzyskanej wolno¶ci. Wydaje się, że ruch Klubów Inteligencji Katolickiej ma i dzisiaj do odegrania ważn± misję na niektórych zwłaszcza obszarach chrze¶cijańskiej i obywatelskiej aktywno¶ci. Pragnę wspomnieć tylko niektóre: uczenie własnym przykładem uczestnictwa w życiu publicznym pojmowanego przede wszystkim jako służba człowiekowi; ukazywanie działalno¶ci politycznej, rozumianej jako chrze¶cijański obowi±zek i troska o dobro wspólne, bez szukania osobistych korzy¶ci. Ważne jest również kształtowanie umiejętnej publicznej obrony warto¶ci chrze¶cijańskich w życiu społecznym. Do¶wiadczenia, jakie ruch Klubów Inteligencji Katolickiej już posiada, mog± okazać się bardzo przydatne w prawdziwym dialogu z ludĽmi poszukuj±cymi sensu życia, czy też pomocne w d±żeniu do zmiany nastawień wobec religii i Ko¶cioła u tych, którzy posiadaj± zbyt uproszczone wizje chrze¶cijaństwa.
Moi drodzy, natchnieniem dla waszej działalno¶ci na przyszło¶ć niech będzie zawsze nauka Ko¶cioła, zwłaszcza dokumenty Soboru Watykańskiego II, takie jak Konstytucja dogmatyczna Lumen gentiun, Konstytucja duszpasterska Gaudium et spes, Dekret o apostolstwie ¶wieckich Apostolicum actuositatem, czy też Adhortacja Apostolska Christifideles laici.
Przed Ko¶ciołem stoi dzisiaj wielka misja nowej ewangelizacji. W tym ewangelizacyjnym zrywie nie może zabrakn±ć katolików ¶wieckich, którzy maj± tu swoje okre¶lone miejsce. Zadaniem waszym jest: "u¶więcanie ¶wiata na kształt zaczynu, od wewn±trz niejako ... Jeste¶cie powołani do tego, aby czynić obecnym i aktywnym Ko¶ciół w takich miejscach i w takich okoliczno¶ciach, gdzie jedynie przy waszej pomocy może stać się sol± ziemi" (por. LG, 31.33). W obliczu zbliżaj±cego się Jubileuszu 2000 Roku te wyzwania nabieraj± szczególnego znaczenia. Sprostać im można tylko poprzez osobiste ¶wiadectwo każdego z was. Dlatego życzę Klubom Inteligencji Katolickiej w Polsce, aby troszcz±c się o formację duchow± i intelektualn± swych członków, powiększały szeregi o autentycznych ¶wiadków wiary i dojrzałych obywateli, których tak bardzo potrzebuje Ko¶ciół i nasz Kraj.
Błogosławię wam tu obecnym i wszystkim członkom Klubów Inteligencji Katolickiej w Polsce.
Jan Paweł II